17.-18.12.2015

ÜK on eesistuja Tuski ajal harva kahepäevane (ent see-eest tuleb kokku sagedasti, 2015 jooksul 12 korda), seekord siiski. Rändekriis jääb akuutseks kardetavasti veel pikaks ajaks, ja ka sel ÜKl kõlasid kaunis hoiatavad hääled Schengeni püsimise kohta  (muide, järeldustes esinev sõnastus “Schengeni kaitsel” on EE poolt püsivtõhusa meetodiga sisse surutud). Aga praegu närvid peavad, seniste tegevuskavadega minnakse edasi ja üllatavalt suurt toetust sai COM poolt 15.12 esitatud Euroopa piiri- ja rannavalve loomise eelnõu, mis otsustati vastuvõtmisele viia 6 kuu jooksul – Brüsseli mõistes ahvikiirusel. Vaatame aga veel, sest seal on peale praktiliste ja rahaliste ka tugev suveräänsuse küsimus sees.

Peateema oli tegelikult UK referendum. Peaminister Cameron esitas 40-minutilise väga elegantse retoorikaga oma mured ja soovid. Kolleegid vastasid, küll lühemalt, oma vaatega, mida lihtsustatult võib kokku võtta nii: Mõistame ja oleme mõistlikkuse piires valmis kaasa töötama, parlamentide rolli üle on eriarvamusi, aga inimeste vaba liikumise diskrimineeriv piiramine (vahetegemine oma ja teiste LR kodanike vahel) lihtsalt ei lähe. Nagu mõni aeg tagasi ennustasin, tõusis (või tõsteti Briti ajakirjanduse poolt) peavastustajaks FR, kes olla kõige ühesemalt välistanud aluslepingute muutmise UK soovidele vastutulemiseks. On muidugi võimalik ka ÜK kokkulepe, et järgmine kord, kui lepingut muutma hakatakse, tehakse ka need briti asjad ära vms. See lepingu mitteavamine on selles mõttes tähtis, et lubab praegu keskenduda vaid UK küsimustele. Avamise korral leiduks kindlasti veel neid, kel igatsugu oma soove. Kuluaaridest sai ka kuulda, et Cameron on viimasel paaril nädalal sel teemal palju tõsi- ja asisem, kuulab tähelepanelikult oma diplomaatilisi nõunikke ja et eilne arutelu täitis selles mõttes oma eesmärgi – nüüd on positsioonid kõrgeimal tasandil välja öeldud, keegi ei saa enam hellitada lootust, et teie, ametnikud, ei saanud hakkama, küll ma suudan oma tarkade kolleegidega asjad jutti ajada. Järgneb väga tihe töö kuni 18.-19.02 ÜKni, mil peaks otsused ära tehtama.

EMU edasiarendamise ambitsioon on jätkuvalt nõrgukene. EKP presidendi Draghi hoiatustest paraku ei piisa, et seda tugevdada. Samas, minu kõrv nagu registreeris varasemast suuremat rahulolematust sellega, et midagi nagu ei juhtu. Kirge oli pisut vaid pangandusliidu kolmanda samba ehk ühtse hoiusekindlustuse üle, kus DE kogu asjale jätkuva kategoorilisusega vastu. Kirglikkus kandus üle ka energiaosa arutelule, kus üsna teravalt tõsteti Nord Streami laiendamise teema – kas ikka on puhas kommertsprojekt (muidugi ei ole, kõik suured energiaprojektid on osalt ka (geo)poliitilised), miks South Stream ei vastanud EL seadustele, aga Nord Stream vastab? jne. Koalitsioongi oli ebatraditsiooniline – vastustajate hulgas nii Ukraina transiidi pärast muretsejaid Kesk-Euroopa kui South Streami ärajäämist kahetsevaid Lõuna-Euroopa LRe. Sai ka kinnitust, et IT peaministri Renzi jaoks polnud probleemiks Vene-sanktsioonide sisu, vaid viis, kuidas EL-is mingeid eri otsuseid tehakse. Heakskiit pikendamisele seega olemas…

… ja Coreper koguneski 3 tundi pärast ÜK lõppu otsust vormistama. Tehtud, kehtivad kuni 31.07.2016. Meil on end kõrvust tõstetuna tunda põhjust ka muidu – ÜK järeldustes ei mainita meie tagasihoidlikku kehamit just tihti ja tore on (kes tahaks, et Sauroni silm kogu aeg ta peal on), aga seekord juhtus, et Coreperi kiirustati Türgi 3-miljardilise rahastu üle kokku leppima. Kinnitasime ametlikult ka andmekaitsepaketi – väga keeruline ja suur fail, mürisev aplaus ja tänuavaldused eelmistele eesistujatele ja ekspertidele. Millega võin vaid ühineda. Türgi rahastuga nii libedalt ei läinud. IT peaminister on sellest (täpsemalt, sissemakse SGP arvestusest mahaarvamise võimalusest) jonnakalt teinud põhimõtteküsimuse. COM, kel on pakti tõlgendamise õigus, ei taha ette kõigele nõusolekut anda. Poleks ka pedagoogiline. Nii et päris otse seda soovi ei rahuldatud. PRES kasutas nii kavalust kui ka jõudu, võttis pardale mitmed erisoovid ja palus kõigil 21.12 õhtuks teatada, kas saavad nõustuda või mitte. Mu IT kolleeg, kelle Renzi värskelt ja ootamatult teisele tööle suunanud on, lubas kõik pealinnale edastada. Loodame siiski, et saavad nõustuda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga