17.-18.09.2015

Tavapärane Coreperi reis eesistujariiki LUsse kujunes pisut tavatuks, sest seda lühendati päeva võrra, pühapäevase Coreperi ja muidugi eelseisva nädala JHA ja ÜK pärast. Kahe päevaga näidati meile siiski sellist Luksemburgi, mida keegi poleks eeldanud. Ei ühtki lossi ega viinamäge. Vaid hoopis Luksemburgi ülikool, mis asutatud nii hilja kui 2003, varem läksid noored välismaale õppima ja jäid, nüüd tulevad välismaalased ja jäävad, koos omadega muidugi. Uskumatult kihvti arhitektuuriga, ülimoodsad kompleksid istutatud tohutute vanade terasetehaste vahele. Meile räägiti tööstuslikust innovatsioonist, mis üks ülikooli prioriteete ja kus EL oma positsioone maailmas kaotama kipub.

Edasi üks suur andmeladu. Mõtled, et mis seal ikka on; ja ega ju polegi, tohutud hooned täis juhtmeid ja servereid. Aga kuulates esitlust saad aru, et nad ei müü mitte teenust, vaid Luksemburgi – stabiilset, turvalist, kõrge oskusteabega, kindlustatud energiavarustusega kohta. Hästi müüvad. Kultuuriprogrammiks (jälle vanas terasetehases) fotonäitus Ameerika suure depressiooni aegadest, mis piltidega Oklahomast Kaliforniasse pagejatega tuletas ebameeldivalt meelde hetke rändekriisi; ja õhtul linna fisharmoonia. Meid viidi ka riigipea, suurhertsogi juurde, mis diplomaatidele teadagi alati, noh, oluline.

Muidugi oli ainus kuluaarivestluse teema rändekriis. Ekspertide töögrupp on vahepeal kõvasti tööd teinud ja optimism kasvab, et 22.09 erakorralisel JHAl võidakse siiski tulemusele jõuda ja 120 000 põgeniku ümberpaigutamine ära otsustada. Siis saaks ÜK päev hiljem anda poliitilise jõulise suunise kogu muu paketiga jõuliselt edasi minna. Peaministrid põgenikenumbreid paika panemas, see on diplomaatide õudusunenägu – sest selle käigus on võimalus kapitaalselt tülli minna. Aga enne JHAd tuleb veel kõvasti tööd teha, meil 2 Coreperi. Pea kõik kolleegid räägivad, kui tõsist tööd tehakse praegu oma pealinnaga – kes veenab, et kuulge, ei saa nii jonnakas olla või et kuulge, LR X ei ole nii jäigal eitaval positsioonil, pole mõtet teda koduses ajakirjanduses kodustel põhjustel sarjata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga