17.-18.03.2016

Märtsi ÜK tegeleb tavaliselt majandusküsimustega, aga praegu pole tavapärane aeg. Pisut majandusest siiski räägiti, kes tahtis sisse sotsiaalsammast, kes tulevasi käibemaksuerisuste lubadusi, aga järelduste sellekohane osa jäi siiski napiks ja neutraalseks. Pisut ka välispoliitikast, sealhulgas Ukrainast, lendur Savtšenko vabastamise nõudest ja Krimmi annekteerimise 2. aastapäevast, mille kohta CFSP kõrge esindaja Mogherini tegi avalduse.

Põhiteemaks oli muidugi taas ränne, täpsemalt EL-Türgi koostöö. Kõigepealt kulus pikk õhtu EL ühispositsiooni kokkuleppimisele, kus LR põhimured olid 1:1 skeemi vastavus rahvusvahelisele õigusele, skeemi töölehakkamine (20.03, mis on pehmelt öeldes kohe), selle praktiline läbiviimine. CY muredega oldi suuresti juba arvestatud ja mitmelt poolt kostis kiitust ÜK eesistuja Tuski aadressil, kes käis Nikosias kohal ja tegi ka eile-täna sõna ja teoga kõik, et oleks selge: EL-il on 28 võrdselt olulist LR. Seega ei saanud EL lubada CY poolt poliitilistel põhjustel blokeeritud liitumiskõneluspeatükkide avamist, küll aga avatakse eelarvepeatükk. Viisavabaduse lubadus kehtib jätkuvalt alates juunist, samuti kehtivad kõigi tingimuste selleks – neid kaht asja on üliraske ühitada ja küllap me sellest veel kuuleme. Küll aga pühkis COM president Juncker eile ühe poliitilise probleemi selt teelt, öeldes, et Ukraina on kõik tingimused täitnud ja COM teeb aprillis ettepaneku viisanõude kaotamiseks.

See “jättis” ÜK ette “vaid” 1:1 skeemi praktilise elluviimise osa. Mis peaks toimuma hakkama juba ülehomsest. Kaks põhiteemat siin on GR abistamine, millesse peavad panustama kõik LR. Pakkumine algas juba ja vastavalt EE kiirele ja paindlikule inimeste-asutustevahelisele suhtlemisele saime olla esimeste hulgas (20 inimest nädala jooksul) ja sellega ka positiivset tähelepanu, väikesele riigile vajalikku kapitali. Teine, mitte sugugi vähem oluline, on selle abi koordineerimine ja igapäevane kriisijuhtimine. Lõpuks ometi anti see üheselt COMle üle, Juncker nimetas kohe ametisse koordinaatori ja juba homseks on esimene koordinatsioonikoosolek kokku lepitud. Nagu Gondori kroonika lugejad teavad, on ka EE nõrguke hääl neile asjadele kaasa aidanud.

See pluss Tuski ja Junckeri tänaennelõunased intensiivsed läbirääkimised Türgi peaministri Davutogluga tegid pärastlõunase 28+1 kohtumise lühidaks ja suhteliselt pidulikuks. Vastu võeti avaldus, aplaus ja siis mindi implementeerima. Päris vabale nädalavahetusele suundusid vist õige vähesed, nagu kriisiajale kohane. GR peab nädavahetusel veel oma seadusi muutma, et saaksid ebaseaduslikke immigrante Türki tagasi saata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga