17.11.2015

Välisminister Kaljurand kohtus hommikul COM kaubandusvoliniku Malmströmiga. Mõttekaaslaste kohtumine kõiges, eriti selles, mis puudutab idapartnereid. Mõlemad on hiljuti regiooni külastanud, ja muljed sarnased. Ootame (on põhjust oodata) COM positiivset raportit Gruusia kui tegelikult ka Ukraina edusammudest viisavabaduse teekaardi täitmisel.

Pärastlõunal GAC, kus esimene õigusriigi arutelu. Idee selleks tekkis, kui kristalselt aus olla, mõni aasta tagasi, mil mõnele (vanemale) LRle tundus, et mitte kõik (uuemad) LR ei jaga alati ja kõiges ühiseid Euroopa väärtusi. Et nagu peab arutama, aga kuidas sa klubis algatad arutelu selle üle, et ühel klubiliikmel tundub nina tahmane? Pärast mitut aastat vaidlusi kutsuti ellu arutelu, mille teemaks LU valis targalt Põhiväärtused digitaalajastul. Kõigil LR oli palutud esitada üks hea näide ja üks probleem, mida lahendada tuleb. Enamasti olid probleemid seotud küberkuritegevusega ja vihakõnega internetis. EE rääkis digitaalsest identiteedist ja eesmärgist, et aastaks 2020 kasutab EL-is 20% elanikest digiallkirja. Aga muidugi, nagu (peaaegu) vaba teema kirjandi puhul ikka, esines ka teema lõtva interpreteerimist – keegi rääkis vanglate olukorrast ja keegi antisemitismist. Paljud muidugi ka terrorismist. Edasises sõltub palju sellest, kuidas 2016. aasta eesistujad, NL ja/või SK, teemaga soovivad edasi minna. Vast ei jää ühekordseks ettevõtmiseks, ehkki fookusteema leidmine on paras diplomaatiline köielkõnniharjutus.

17.-18.12 ÜK päevakorda käsitleti põgusalt. Detsembri oma on nagu tavaliselt väga täis. Rändele, EMU tulevikule, UK küsimusele, siseturule ja Vene-Ukraina teemale lisandub kindlasti ka terrorism. Ning täna esitasid 9 LR, sh EE, ka energialiidu arutamist. Kui ei saa seekord, saab veebruaris, loodame. Seda teemat tuleb pidevalt päevakorras hoida, nii nende asjade pärast, mida me sealt veel saanud pole kui nende asjade pärast, mis energeetikavaldkonnas EL-is ja lähinaabritega ikka veel või uuesti valesti on.

COM 2016 tööplaani üle täna enam arutelu ei tekkinud. Nüüd on juba 2 korda seda uue meetodi järgi ehk NK (ning EPga) konsulteerides tehtud, ühiste prioriteetide järgi ja rohkem ei saagi COMlt kui algatusõigusega institutsiooni käest vist nõuda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga