17.10.2014

[[Coreper]] käis üle [[ÜK]] järelduste kliima-energiaosa uue versiooni. [[EE]] tehtud parandusettepanekutest oli sisse läinud kodumaiste energiaallikate arendamise vajadus ja ka soovitus võtta kiiresti vastu kütusekvaliteedi direktiivi rakendusakt (mida vaja põlevkiviõli tootmisse investeerimiseks vajaliku kindluse andmiseks). Selle viimase asja kohta minu meelest enam paremat tulemust ei saa. Harva on [[EE]]-suuruse riigi erimure nii detailselt ja pikalt sees. Koos [[LV]]-[[LT]]ga ajasime edasi Balti riikide Euroopa võrkudega sünkroniseerimise asja, usun, et mingil kujul saab selle sisse. Märkisime positiivselt ära ka energiajulgeoleku ossa ilmunud viite [[COM]] värskele gaasi stressitestile (vt näiteks siit), mis ütleb, et Vene gaasi täielik kinnikeeramine poleks enam  Euroopale nii hull oht kui veel mõni aasta tagasi – hea poliitiline signaal.

[[FI]] kuulutatakse nemde järeldustega ametlikult energiasaareks (nagu seni selle kõnepruugi järgi Balti piirkond, Ibeeria poolsaar ja mõni pärissaar muidugi ka), just gaasi mõttes. Loodetavasti tähendab see ka üle Soome lahe minema pidava gaasitoru kiire(ma)t tulekut.

Üldiselt kliima-energia kokkuleppe võimalikkusest sel [[ÜK]]l – ikka arvan, et tuleb ära. Täna ei varjanud eesistuja Van Rompuy meeskond, et mõni asi on meelega lahti jäetud, et peaministritel ka midagi arutada oleks. Aga nende tõsisest suhtumisest (Van Rompuy meeskonna, mitte peaministrite) kõneleb see, et järelduste järgmine versioon ja aruteluring ei tule mitte 22.10 [[GAC]]il ministrite vahel, nagu seni arvatud, vaid sama päeva õhtul alates 20.00 koosseisus [[Coreper]] pluss [[šerpa]]d. Tuleb sisukas töö-öö.