17.10.2012

Viimased sisulised ja ka praktilised ettevalmistused ÜK-ks. Tippkohtumine ise näeb välja umbes nii: Kõigepealt on homme tavapäraselt riigipeade ja valitsusjuhtide lõunasöögid parteigrupiti – konservatiivid omavahel, sotsiaaldemokraadid omavahel, liberaalid omavahel. Seejärel kohtuvad 3 EL-i kuuluva Põhjamaa ja 3 Balti riigi peaministrid, nagu alati enne ÜK. Kell 17 algab ÜK EP presidendi ärakuulamisega, seejärel tehakse ühispilt. Siis esitleb Van Rompuy EMU raportit ja kuulab ära esimesed reaktsioonid. Õhtusöögi ajal arutatakse raporti kohta käivaid järeldusi, milles tuleb kokku leppida ööseks, kestku kui kaua tahes. Reede hommikul arutatakse suhteid strateegiliste partneritega, eriti Hiinaga, kuna selle riigiga toimus hiljuti tippkohtumine. Järeldusi sel teemal vastu ei võeta.

Seejärel arutatakse ja kiidetakse heaks ülejäänud järeldused, nimelt majanduspoliitika ja Süüria, Iraani ja Mali kohta. Majanduspoliitika all pole eile GAC-il arutatud teksti nõrgestatud, või kui, siis kriipsuke väliskaubanduse tonaalsuselt. Aga ka siin mitte sisult.

Reede lõunaks peaks läbi saama. Euroala tippkohtumist ei tohiks tulla, Van Rompuy võib küll teha lühikese avalduse GR kohta, kiites senitehtut ja kutsudes reforme veelgi tõsisemalt jätkama. Pärast ÜK lõppu kohtub peaminister hea tava järgi kohalviibivate EE ajakirjanikega ning hiljem ka EL institutsioonides töötavate kõrgemate eestlastest ametnikega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga