17.06.2016

ECOFIN kujunes arvatust kiiremaks. Oma osa on kindlasti ka reedesel päeval Luksemburgis, kust Brüsseliga võrreldes veel varem sättima peab hakkama. Isegi ime, et mõjukad rahandusministrid alati päev varem kohale tulevad, et eurorühma koosolekut pidada. Välisministritega sarnane asi ei õnnestunud, kui CFSP kõrge esindaja Mogherini oma ametiaja alguses üritas neid juba õhtusöögiks kohale saada, et pisut mitteametlikumalt ka rääkida saada. Igatahes, maksude vältimise vastase direktiivi üle saavutati NL tõhusal juhtimisel, võib öelda, kokkulepe. Vaid BEl polnud mandaati täna ühe kuupäevaga nõustuda, sai aega 20.06 keskööni ja küllap seks ajaks saab. Tekst muutus veel meile sobivas suunas, nii et siin saavutasime vist küll maksimumi nii laiema sisu kui EE eripärade arvestamise mõttes.

Muude teemadega läks üpris kiiresti. CZ oli maksudirektiivile nõusoleku andmise sidunud ühe pöördkäibemaksustamise asjaga ja sai oma tahtmise. Mitte et avalik sidumine ja COMlt kirjalike garantiide nõudmine EL-is laua taga päris igapäevane oleks. Pangandusliidu ehk ühtse hoiustetagamise skeemi puhul jäi ära oodatud naaklemine, kuna PRES esitas vaid senist asja käiku kirjeldavad järeldused. Tagasihoidlik arutelu tekkis rändekriisi halduse rahastamise üle, aga ka seal ei midagi erilist. COM fantaasiarikka lähenemisega – “meie” paneme EL rahast poole ja “teie” ehk LR klapite ülejäänu kokku – aga NK poolel lihtsalt minema ei hakka. EIB president Hoyer märkis tänuväärselt ära ka idasuuna kohustuste täitmise vajaduse.

Paraku pea ilma igasuguse aruteluta kinnitati SGP protseduurid ja riigipõhised soovitused LRdele. Siin on “poliitiline COM” paljude, ka eurorühma presidendi Dijsselbloemi meelest (intervjuus Financial Times’ile) oma kohustusi pisut kas unarule jätnud või üle tõlgendanud. Aga täna debatti ei tekkinud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga