17.06.2015

TervepäevaCoreper võttis kõigepealt 22.06 FAC ja 23.06 GAC tõsiseima lahtioleva küsimuse: kuidas arutada ametlikult pika nimega Makedooniat, kus viimasel ajal tõsine poliitiline kriis puhkenud? Kas GACis, kuna laienemispoliitika on selle nõukogu all ja Makedoonia on kandidaatriigina selle poliitika osa? Või FACis, sest viimane kriis võib mõjutada julgeolekukeskkonda Lääne-Balkani regioonis laiemalt? Et see küsimus liiga lihtne ei tunduks, siis küsiti edasi: Kuidas oleks, kui teeks arutelu välisministrite vahel FACis, aga järeldused võtaks vastu GACis, oleks kõik tasakaalus? Muide, nii lõpuks jäigi. Vana hea Brüssel.

Edasi pikendasime ilma igasuguste vastuhäälteta Venema vastu suunatud majandussanktsioone. Ongi minemas nii, nagu märtsis ei julgenud loota (mäletatavasti sidus märtsi ÜK sanktsioonid Minski lepingute täieliku täitmisega Venemaa poolt, vt Gondori kroonika 19.-20.03.2015) – et tõdetakse ilma poliitilise aruteluta ja uuesti riigijuhtide ette minemata, et tingimused on täitmata, sanktsioone tuleb pikendada kuni 31.01.2016, et jätta endale ka hindamise aeg pärast aastalõpu tähtaega, mil Minsk pidi olema ellu viidud. Ometi nii läks, täna ei kõlanud ühtki vastuhäält, otsus olemas ja 22.06. FAC peaks otsuse formaalselt, ilma aruteluta kinnitama. Võtsin sõna mitte sisu kohta, vaid sanktsioonide rakendamise arutamisvajaduse kohta, et anda hoiatuslask viimastel päevadel levima hakanud teadetega seoses, kui lihtne ikkagi Vene firmadel ja osalt ka isikutel on meie sanktsioonidest mööda hiilida.  Osalt eri LR valitsuse tõlgendamise tõttu. Vaatame veel.

Pikalt arutasime 25.-26.06 ÜK järelduste eelnõu, kust veel puudusid sellised kuumad teemad nagu rände ümberpaigutamise ja ümberasustamise skeem, GR, EMU tulevik ja UK küsimus. Digitaalse siseturu osas oli ÜK esistuja Tuski meeskond järginud oma tavalist joont ja teksti kõvasti kokku tõmmanud, visates sealt välja ka mõne EEle olulise asja. Pidingi küsima e-valitsuse, digiagenda regulaarse ülevaatuse ÜK poolt ja andmete vaba liikumise lisamist teksti. UK kohta ütles sealne kolleeg, et vaevalt midagi liiga konkreetset tulebki ja see ongi praegu pigem kasulik. Kaitse- ja julgeolekuteemal oli tusklaste lakoonilisus vastukarva õige mitmele LR, ka meile. Muutunud julgeolekuolukorras on ka sellele pühendatud teksti pikkus märk omaette. Küllap seda pärast tänast lauaringi ka pikendama asutakse. GR kohta ei kelleltki piuksatustki.

Nn põhiteemal, rändest olime huvitavas olukorras, kus Tuski kabinetiülem Serafin ütles, et tema andmetel oli eile 12-13 LR kohustuslike kvootide vastu – mis on õige – ja enamus LR ütles, et jah, aga toon, atmosfäär eilsel JHA arutelul oli konstruktiivne ja kindlasti on võimalik euroopaliku lahenduseni jõuda. COM on endiselt väga jäik: 40 000 ja kohustuslikud kvoodid! aga LR enamus tundub hakkavat lahendust otsima b) mujalt. Nüüd on pall tegelikult tusklaste käes, eriti olukorras, kus COM jonnib. Üle nädala veel ÜKni minna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga