17.06.2013

Poolepäevane Coreper tegeles peamiselt 21.6 ECOFINi ettevalmistamisega. Töövõidud päriselt ei puudu, finantsinstrumentide turgude direktiiv ja määrus, tuntud kui MIFID/MIFIR, on kokku lepitud, samuti mõned maksuasjad. Pikem, võib-olla läbi terve öö kestev tõotab tulla pankade kriisihalduse punkt, kus täna liiga palju edasi ei liigutud. EE erimure kohta saime PRESlt rahuldavad selgitused ja ei torgi enam, kui meid huvitava punkti mõte enam ei muutu.

Peaaegu lauaring MFF üle, kus mina sõna ei võtnud. Pole mõtet raisata enda ja teiste aega, kui sul pole muud öelda, et PRES on tubli tööd teinud, pingutagu nüüd veel natuke ja meie saame toetada. Pingetõus saalis siiski tuntav, ei saa välistada (ehkki uskuda ka veel ei julge), et homne triloog EPga võib viimaseks jääda. Veel väike diplomaatilise kõrgpilotaaži trikk iirlastelt ja ehk saabki valmis. Kui mitte enne järgmise nädala ÜKd (sest ehk tahab parlament veel korra kõigile riigi- ja valitsusjuhtidele oma tähtsust nina alla hõõruda), siis juulis vast ikka. Eks ülehomme kuuleme.

Õhtul kohtusin rühma EE vabakondlastega, kelle COM Tallinna esindus on Brüsselisse käima korraldanud. Oli huvitav (loodetavasti ka neil), mul igatahes seetõttu, et huvid ja küsimused pisut erinevad tavapärastest, peamiselt riiki ja ametiasutusi puudutavatest. Aga huvi ja mure Euroopa pärast siiras ning teadmised nii oma alal kui ka EL asjadest üldse kiiduväärselt laiad.

Põhja-Iirimaal alustati EL ja USA vahelise vabakaubandusleppe läbirääkimisi. Reedesest pikast päevast kasu ka. President Obama esimesed kommentaarid igatahes julgustavad a la vaatame suuremat pilti ja mitte kardetud a la nüüd me vastame teie audiovisuaalile sama mõõduga. Eks edaspidi paista, mõlemad pooled väljendavad soovi läbirääkimistega kiiresti teha. Ameeriklased räägivad ühe hooga valmistegemisest, EL poole peal on praktikas kindlasti tähtajaks november 2014, mil lõppeb praeguse kaubandusvoliniku De Guchti mandaat.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga