17.04.2018

[[GAC]] Luksemburgis. Põhiteemaks [[COM]] ja [[PL]] dialoog õigusriigi olukorrast viimases. Uue valitsusega Varssavis on mingid asjad liikuma hakanud, parlamendis on esitatud muudatusettepanekuid problemaatilistesse seadustesse ja [[COM]] esimene asepresident Timmermans sai tõdeda, et nüüd tõesti saab rääkida päris dialoogist. Mh kuna nüüdse valitsuse liikmed kohtuvad temaga, nagu 09.04 ta Varssavi-visiidi ajal. [[LR]] lauaring oli arusaadavalt positiivsema tooniga kui seni, progressi tervitati laialt. Samas on selge, ka Timmermansi sõnul, et päriselt on asi lahendatud siis, kui seadusi ja/või praktikat on muudetud, reaalseid samme astutud; ja päris rahul polnud ta ka seni esitatud parandustega. Teema on [[COM]] soovil ka 14.05 [[GAC]] päevakorras, seekord põhipunktina (seni infopunkti all) ja surve ei kao. Mitu [[LR]] rääkis täna ka tugevdatud õigusriigi mehhanismi sisseseadmise vajadusest, mis annaks [[NK]]le võimaluse jälgida ja arutada õigusriigi olukorda kõigis [[LR]]des, ilma asja nii hapuks minemata, et kõigepealt ametlikke artikli 7 protseduuri peaks käivitama. Selge, et sellesuunalist survet tuleb ka edaspidi. Ma ise kutsusin täna üles praegust [[PL]] protseduuri enne läbi käima (tugeva soovitusega dialoogis, ilma hääletusteta) kui hakata uusi välja mõtlema – muidu oleks need arutelud liiga tugevalt päevasündmustest mõjutatud. Ehkki seda mõju vältida muidugi päriselt ei õnnestu.

[[EP]] valimiskorra reformi üle on konsensus peaaegu saavutatud, vaid [[BE]] (ja kuidagi ka [[IT]]) ei saanud täna oma nõusolekut anda. [[EP]] soovitud asjadest on nagunii järel peaaegu pelk kosmeetika ja [[NK]] peaks parlamendile ikkagi oma ettepanekud esitama. Loota võib, et aprilli jooksul konsensus siiski sünnib, vähemalt [[BE]] täna seda võimalust tugevalt välgutas. [[EE]]le, kes eesistujana kompromissi põhijooned paika pani, on see eriti oluline.

Hommikul kohtusin [[EIB]] asepresidendi Stubbiga, kes esitles panga vaateid ja soove tulevaseks [[MFF]]iks, täpsemalt nende rollist eelarvest tulevate investeeringute toetamisel. Ei pruugi päriselt [[COM]] (ega meiesarnaste väikeste ja vaesemate [[LR]]de) soovidega kokku käia, aga vaatame pärast [[MFF]] ettepaneku esitamist mais edasi.

Ennelõunal EL-konsultatsioonid [[LU]] välisministeeriumis. Integratsioonimeelse asutajariigiga on alati hea ja enamasti üksmeeles arvamusi vahetada, nii ka seekord. Spekulatsioonid [[MFF]] teemal, ränne, kus [[LU]]l kriisiaasta 2015 eesistujana eriline omalus, Brexit, kus [[LU]] erihuvi finantsteenused.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga