17.03.2014

Päev algas Ukraina sõprade hommikusöögiga, kus kohal kõik 28 välisministrit pluss muidugi Ukraina oma. Ukrainlaste soovid olid selged: assotsiatsioonileppe allkirjastamine (poliitilised osad signeeritakse 21.03), rahaline abi ja loomulikult toetus Venemaa agressiooni vastu. Kõik kinnitasid eilse Krimmi “referendumi” õigustühisust, ka raha-abist räägiti. Siiski tuli sõprade vahel öelda ka mõned õpetussõnad Kiievi valitsuse poliitilise representatiivsuse ja kiirete reformide vajalikkusest. Lisaks soovitus ületada ennast, kui räägitakse läbi [[OSCE]] vaatlejate saatmist. On nimelt praegu nii, et Krimmi vaatlejaid lihtsalt ei saa, Venemaa blokeerib kõik sellised katsed. Ida-Ukrainasse ehk veel võiks saada, ja tuleks saata kiiresti, sest sealne olukord on ikka väga ohtlik. Selleks on vaja  ukrainlastel teha teatavaid kompromisse… ja kuidas sa ütled ratsionaalselt  et kuule, unusta nüüd osa oma riigi küljestraiumine mõneks ajaks ära. Ei suuda ennast sarnases olukorras küll ette kujutada ratsionaalselt toimimas.

Sealt [[FAC]] istungile. Peale lühikest alarmeerivat keskustelu Kesk-Aafrika Vabariigi missioonist, kus kuidagi vajalik arv sõjaväelasi kokku ei tule, mindi peateema Ukraina juurde. Oli emotsionaalne ja samas väga asjalik, kõrgpoliitiline arutelu. Kus keegi ei seadnud tegelikult kahtluse alla EL uut, karmi liini Venemaa suunas. Me oleme nüüd sellel teel ja õige pikaks ajaks, usun. Välisministrid võtsid vastu otsuse sanktsioonide kohta, kus 8 Krimmi ja 13 Vene nime. Jah, see nimekiri on lühem, kui mõni oleks tahtnud ja ei lähe nii kõrgele Vene hierarhias kui mõni oleks tahtnud. Samas, sõnum parlamendiliikmetele, et kontrollimatu loba naaberriigi aadressil ja ükskõik millele allakirjutamine pole aktsepteeritav, on ka miskitpidi vajalik. Kui midagi struktuurset ette heita, siis täitevvõimu esindajate ja meedia esindajate puudumist nimekirjas. USA täna avaldatud nimekirjas on asepeaminister Rogozin ja kaks president Putini nõunikku sees. Kuid EL peab, oma erinevast õigussüsteemist lähtuvalt, esmajoones hoolitsema selle eest, et põhjendused isikutele sanktsioonide kehtestamiseks ka kohtus vajadusel vett peaksid. See teeb igatsugu nõunike karistamise raskeks, sest nemad ei tee ju formaalselt otsuseid.

Edasised sammud on samuti selged – kui homme-ülehomme ei õnnestu kokku leppida [[OSCE]] missiooni saatmises Ukrainasse, arutab [[ÜK]] juba 20.03 nii isikute lisamist nimekirja kui ka koostöö peatamist Venemaaga mitmes majanduse sektoris. Iseloomulikult oli tänase [[FAC]] lõuna pühendatud energiadiplomaatiale ja [[COM]] volinik Oettingeri juhtimisel räägiti ainult sellest, kuidas vähendada sõltuvust Vene energiaimpordist. Soome lahe vedelgaasiterminal(id) on osa sellest. Aga selge on ka, et kui läheb tõsiste majandussanktsioonide kehtestamiseks, tõstab mitu [[LR]] küsimuse solidaarsuse rahalisest hinnast. Meil peaks sellel küsimusele head vastused valmis olema.

Õhtusöök – jälle sai nautida diplomaadi glamuurset elu – [[LT]] rahandusministriga [[LT]] kolleegi juures. Euroalaga liitumise kurss on kindel, kriteeriumid peaksid kuhjaga täis olema ja poliitiline otsustavus 100%-line. Peaminister on lubanud tagasi astuda, kui riik 01.01.2015 euroalas pole. Referendumit enam korraldada ei jõuaks, ka kui keegi täna kohe kõvasti pihta hakkaks. Tehtud? Väga tore oleks, nii meile kui kogu Ida- ja Põhja-Euroopale.