16.12.2013

TervepäevaFAC, mille otsa veel homse GAC laienemisasju käsitlenud Coreper. Välisministrid said CFSP kõrge esindaja Ashtoni ülevaate Iraani tuumakõnelustest ja FR ülevaate olukorrast Kesk-Aafrika Vabariigis. Kuid seekordse nõukogu põhiteemaks olid idapartnerlus ja Venemaa. Ministrid sõid lõunat Vene välisministri Lavroviga.

Idapartnerluse üle avaldati suurt pettumust Ukraina juhtkonna tegevuse üle. Samas avaldati ka imestust COM laienemisvoliniku Füle eilsete avalduste peale, kus ta tahtmatult jättis mulje, nagu oleks EL lõpetanud assotsiatsioonileppe protsessi Ukrainaga – seda kaks päeva enne Ukraina presidendi Moskvasse minekut! Kinnitati üle, EL poolt on pakkumine jätkuvalt laual. Väga ei mindud enesesüüdistamisse, et mis EL valesti tegi – avalik sektor üldse ei tunnista ebaedulugusid, eriti mitte EL. Milles on küll see hea pool, et püütakse kõiges ka midagi head näha ja siis see teinekord saab jälle omakorda teoks. Moldova viisavabastus tuleb kohe teha ning Moldova ja Gruusia assotsiatsioonilepe allkirjastada ahvikiirusel (vähemalt EL mõistes). Venemaa üle erilisi lahkarvamusi polnud, viimase aja tavaline murelik toon, silma riivas aga diskussioonis osalenute hulk ja suurus. Välisminister Lavrov polnud lõunal parimas vastutulelikus tujus.

Lääne-Balkani arutelul oleks Ashton ehk tahtnud piirduda Serbia ja Kosovo dialoogiga, kuid mitme LR, sealhulgas EE eestvõttel räägiti laiemalt kogu regioonist, sellest, kuidas EL peab edasi liikuma kõigi riikidega, k.a. Bosnia-Hertsegoviina ja ametlikult pika nimega Makedoonia. On nimelt nii, et kui Balkanil peaks midagi untsu, asjad mõne riigi sees hapuks minema, jääb tagajärgede klaarimine igal juhul EL kaela. Keegi ei näe igathes näiteks ameeriklasi enam huvitumas. Nii tuleb meil mõelda loovalt ja tegutseda vastutustundlikult.

Mida Coreper, arutades homse GAC laienemisjäreldusi, siiski niiväga ei suutnud. Üle pikkade aastate lepiti Türgi osa küll saadikute vahel kokku. Kuid Serbia-Kosovo, Serbia läbirääkimisraamistik, Albaania kandidaadistaatus ja Makedoonia jäid ministritele arutada. Liiga palju, seda esiteks. Liiga jäigad positsioonid mitmel LR, umbes nagu DEl juuni GACil Serbia üle (vt Gondori kroonika 25.06.2013), seda teiseks. Kolmandaks, mida vähem EL laienemise alal teeb, seda rohkem tuleb selle kohta NK teksti ja seda innukamalt vaieldakse iga koma üle.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga