16.09.2016

Riias, kohtumised [[EE]] eesistumise ja ka enda tulevaste ülesannete täpsema sisu üle. [[LV]] eesistumine 2015 oli igati edukas: väärikas ent mitte liiga pealetükkiv; ambitsioonikas, kuid mitte kisaga; hästi ettevalmistatud, kuid piisavalt paindlik. Lisaks on [[LV]] meile pea igas mõttes lähim referentsriik.

Eesistumisaegne kommunikatsioonijuht Jākobsone rääkis vajadustest ja võimalustest ka oma kodust publikut EL-asjades valgustada. Päris kuulumise, omaluse tunne tuli alles siis – miski, mida on tundnud kõik esmakordsed eesistujad. Kommunikatsiooni keskne koordinatsioon on hea üldiste sõnumite, stiili ja visuaali pakendamisel, aga muidu vastutavad kõik ministeeriumid ise. Brüsseli esindus on siin pea täiesti omapäi. Kõik asjad, mida [[LV]] eesistujana tegi, kõik vastuvõetud eelnõud ja üritused paigutati 3 üldise märksõna alla: Konkurentsivõimeline, digitaalne ja engaged Euroopa alla. Hea mõelda ka meil sedalaadi lähenemise peale, aitab paremini fokuseerida või vähemalt oma tegevust iseenda jaoks mõtestada.

Välisministeeriumi EL-suuna juht Skujiņa andis mitu väärtuslikku näpunäidet tööks [[PRES]] eel ja ajal. Välisministri eesistumiseelne ja -aegne visiidigraafik on suur probleem kõigile. Esiteks tahavad sinuga kohtuda teised [[LR]], et kuulda su prioriteetide kohta jne – seda eriti poole aasta jooksul enne eesistumist, kui endal eriti kiire ettevalmistusfaas. Siis tahavad või tolereerivad sind eesistumise ajal – sest siis on sul uhke staatus – enda juurde kolmandad riigid laienemisriikidest kuni maailmapoliitika suurteni. Kolmandaks peab [[PRES]] välisminister poole aasta jooksul tosinaid kordi asendama [[CFSP]] kõrget esindajat ning palved selleks võivad tulla päev ette ja viia ka maakera kuklapoolele. [[LV]] välisministri rekord oli 9 asendusüritust ühe päeva jooksul, tõsi, kõik Brüsselis. Välisministeeriumil pealinnas tuleb aga põhjalikult mõelda ka oma inimeste, saatkondade, saadikute infoga varustamise rutiinide, vormide peale – et ka nemad eesistujariiki võimalikult hästi esindada saaksid.

Välisministeeriumi parlamentaarne riigisekretär Kalniņa-Lukaševica täitis [[EP]] ja teiste EL institutsioonidega suhtlemisel sama rolli, mis minulgi ees seisab. Temaga oli veel ektra kasulik rääkida. [[EP]] plenaarinädalatel hakkan veetma pikki päevi puldis [[NK]] esindamas, samas kui parlamendi poolt kõnelejad pidevalt vahetuvad. Nagu sedalaadi suhtlusega ikka, parlamendipoliitik võib mitu aastat tegelda peamiselt ühe failiga ja tunneb seda muidugi iga viimse detailini, [[NK]] esindaja aga peab vastama kõigile küsimustele. Selleks on vaja koos oma meeskonnaga töötada väga põhjalikult [[NK]] sekretariaadi poolt ettevalmistatavate materjalidega – mitte keegi peale me ise ei suuda anda unikaalset eesistuja(riigi) ornamenti. Väga oluline on vastastoimijate (ja muidugi sisuteemade) varasem tundmine. Eesistujariigi ministrid ajavad oma eelnõusid ja suhteid [[EP]]ga ise, siin pole mul tõenäoliselt palju aega-võimalust appi tulla.