16.09.2015

Coreperis võeti ohates teadmiseks info 22.09 kokkukutsutud erakorralise JHA kohta ja kahe ettevalmistava Coreperi kohta (üks neist pühapäeval 20.09). JHAl on vaid üks ülesanne – leppida kokku 120 000 ümberpaigutamise üle. Mitu käredamat LR nõuavad otsuse tegemist igal juhul, vajadusel ka hääletades. Mis ei oleks kuskilt otsast hea, ei asjale endale ega Euroopa sisemisele sidemele ega mitme LR valitsusele. Kindlasti tehakse veel nii PRES kui DE jt suuremate-huvitatumate LR poolt tugevat tööd, et siiski üksmeelset otsust saavutada. Samal ajal tahab mitu LR, nende seas ka DE, umbes 23. või 24.09 kokku kutsuda ka erakorralise ÜK, et arutada muid rändekriisiga seotud teemasid. Neid muidugi tulebki arutada, aga kardan, et kui siseministrid teavad, et kohe järgneb valitsusjuhtide koosolek samal teemal, siis see vähendab oluliselt nende motivatsiooni kokkuleppele jõuda. Ülespoole delegeerimine on nähtus, mis pole sugugi omane vaid ametnikele.

RO ja BG tõstsid nende Schengeni ruumiga liitumise teema, mida on 2011. aastast blokeeritud. Ka täna küsisid kaks suurimat LR, et kas praegusel poliitilisel foonil on ikka õige aeg rääkida Schegeni laiendamisest. Ma ei saanud jätta seepeale märkimata, et kui EE 2011, euroala kriisi haripunktil, euroga liitus, nähti selles just julgustavat sõnumit – hea asi järelikult, kui keegi tahab liituda. Soovi korral võib ka Schengeni laiendamist niimoodi vaadata.

Kiitsime heaks otsuse, mis GRl hõlbustab ÜKP vahendite kasutamist. Juba varem vähendati kriisiriikide kaasfinantseerimise määra, nüüd viidi see [GR]] puhul 0%-ni (kõne all küll vaid eelmise, 2013 lõppenud MFF-perioodi vahendid). Lisaks saab ta 2015 ja 2016 mingid vahendid kergemini-kiiremini kätte. Nii et otse raha juurde GR ei saa, aga kokku hoiab hea mitu miljardit (nende 7-aastane ÜKP plaan on umbes 20 miljardit eurot, et anda aimu suurusjärkudest).

Sõin lõunat COM Tallinna esinduse juhi Rummi poolt tänuväärselt Brüsselisse toodud EE arvamusliidrite grupiga. Nagu ka eile ajakirjanikega kohtudes – lähenemine asjalik, küsimused murelikud. Teemaks peamiselt ränne, aga ka, et kuidas EE selles ja muuski kriisis hakkama saab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga