16.07.2015

Poolepäevane Coreper tegeles enamuse ajast rändeteemaga, täpsemalt 20.07 erakorralise JHA ettevalmistamisega. Numbreid meile arutamiseks ei antud, need jäävad ministritele, aga 18.07-ks paluti kõigil, kel võimalik, oma panuse suurendamisest teada anda. EEl põhimõtteliselt valitsuse antud mandaadi juures on väike  mänguruum, aga vaatame väga täpselt, kuidas ja mida välja mängida. Õigusaktide juures käidi läbi hulk detaile, mõni jäi siiski ka lahti. Põhiküsimuse võib vast praegu sõnastada nii: GR ja IT huvi on, kuidas skeem võimalikult väikese lisakoormusega ja teiste LR võimalikult väikese sekkumisega tööle saada; vastuvõtvate LR huvi aga, kuidas neid 2 LR panna võimalikult täpselt oma kohustusi täitma, ka EL raha otstarbeka kulutamise plaanis.

20.07 FAC päevakorras on loomulikult õigusega juubeldav ülevaade Iraani tuumaleppest – EEAS poliitikadirektor Schmid tegi ka meile sellest kokkuvõtte Coreperi ja PSC ühisistungi formaadis. Peateemaks on Tuneesia, ainus Araabia kevade (suhteline) edulugu, lõunakülalisteks selle riigi pea- ja välisminister. Kindlasti arutatakse võimalikku CSDP missiooni Tuneesia-Liibüa piiril. Lähis-Ida rahuprotsessis pole 22.06 FAC ajast muidugi muutunud, aga teema on ülioluline, paljudele LR ka sisepoliitiliselt tundlik; ja teema, kus EL sees on väga erinevaid seisukohti. Ministrid kiidavad ka heaks EL inimõiguste ja demokraatia tegevuskava ja teevad koos EL inimõiguste eriesindajaga pilti. Lisaks posu järeldusi, energiadiplomaatiast rände välisaspektideni (mitme järeldustekavandi puhul on muide kuulda kriitikat, et sisu olla vähe, tasapaksud, kordavad seniseid tekste) ja rida muid ettetulevaid asju, mh saab laienemisvolinik Hahn raporteerida tema poolt 15.07 vahendatud kokkuleppest ametlikult pika nimega Makedoonia sisepoliitilise kriisi lahendamiseks.

12.07 euroala ÜK järelmite alt tasub mainida, et GR parlament võttis esimese satsi seadusi vastu, samuti on EL poolel jõutud põhimõttelise valmisolekuni sildafinantseerimise üle (kuni ESMi programm kunagi käivitub). Selle viimase kohta võib taas tõdeda, et poliitilise tahte-suunise olemas olles on EL ametnike leidlikkus raha ja õiguslike skeemide leidmisel piiritu. Järgmine samm – DE parlament 17.07, samal päeval lõplik kokkulepe sildfinantseerimise kohta, 20.07 GR makse EKPle ja loodetavasti kohe ka IMFile, ja täistuuridel ESMi programmi ettevalmistuste algus. Kui kõik ikka läheb nii sujuvalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga