16.06.2017

Hommikul ELAKis 20.06 GACi päevakorraga. Heidame esimese pilgu COM 2018 tööplaanile, lõunal kuulame COM eelarvevolinik Oettingeri, teemaks 29.06 planeeritav viimane mõttepaberite sarjast tulevase MFF kohta. Põhiteema on aga GACil ikkagi 23.-24.06 ÜK. Mis praegustel andmetel kiidab jälle digiturgu ja mainib positiivselt 29.09 Tallinnas toimuvat EL tippkohtumist. Rände osas loetletakse üles kõik tehtu ja tegemise all olev ning kardetavasti kohustatakse eesistujat (see tähendab siis meid) ühtse asüülisüsteemi ehk Dublini määruse ehk ülivastuolulise solidaarsusteemaga edasi tegutsema. Eks siis siseministeeriumi juhtimisel peame selle palli üles korjama ja vaatama, mis temaga teha. Kaubanduse üle kestab naaklemine ehk isegi ÜKni välja, see on praegusele globaliseerumise taandumisee ajale iseloomulik, eriarvamuste sisuks muidugi avatuse/vabakaubanduse toetuse määr. Kaitseteemal tervitatakse COM ettepanekut kaitsefondi loomiseks ja tõdetakse alalise tihendatud koostöö PESCO käivitamise vajadust (mitte ei käivitata).

Sama päeva pärastlõunal kohtub GAC ka artikkel 50 formaadis ehk 27-kesi. Küllap antakse sisukas ülevaade eelmisel päeval alanud läbirääkimistest või täpsemalt nende esimesest päevast. Aga põhiteemaks tundub praegu kujunevat 2 Londonis paikneva EL agentuuri asukohtade küsimus. Selle otsustamiseks on 2 võimalust: kas lepitakse kokku metoodika, nagu ÜK nõudnud (vt Gondori kroonika 29.04.2017) või vaieldakse ÜKl hiliste (või varaste) tundideni. Ma pole liiga optimistlik, et tuleb esimene variant.

Lõuna ajal tutvustasin Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee korraldatud konverentsil EE eesistumisprioriteete ja pisut ka meie digiedulugu. Vastuvõtt oli soe (eks ma olin eile komitee presidendi ja bürooga lõunasöögiga diplomaatiat juba alustanud). 06.07 esinen komitee täiskogu ees samuti meie prioriteetidest.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga