16.06.2015

Kauakardetud JHA siseministrite osa Luksemburgis, põhiteemaks rändeagenda (ehkki tõe huvides tuleb öelda, et vastu võeti ka sisejulgeolekustrateegia järeldused ning kuulati ülevaadet võitlusest terrorismiga ja aruannet Schengeni ala toimimise kohta). Kui ränne varjutas ülejäänud teemad, siis õnneks ei varjutanud rändekvoodid omakorda täielikult selle agenda muid teemasid. Toimus nn poliitiline arutelu, see tähendab, et mingit otsust või teksti laual polnud, igaüks sellest, mida asjast arvab, mis muret teeb, mis eriti oluline, millega kiire jne.

Päris palju räägiti tagasivõtust (kõik tahaksid muidugi öelda tagasisaatmisest, aga nii lihtne see pole), asüülitaotluste läbivaatamisest kohapeal ITs ja GRs, lisaks ka nende praeguste nn rinderiikide oma vastutusest. Päris palju mainiti Balkani kaudu tulevat ebaseaduslikku rännet, mille all kannatab eriti HU ja mitmel korral ka Ukraina ikkagi habrast olukorda. COM kinnitas lõpusõnavõtus, et loomulikult, kui hätta satub teine EL geograafiline tiib, siis aidatakse samamoodi kui praegu Vahemere keskosa LR. Mitu LR, sh EE mainis oma muret jaotusvõtme üle.

Toon oli üldiselt kardetust viisakam, ehkki kahe suurema LR käest tuli küllalt otseseid ähvardusi, et kui rändeagendat kiiresti rakendama ei hakata, siis on Schengeni süsteem ohus, ja mõnelt Ida-Euroopa LRlt ebavajalikku arutlemist selle üle, kas solidaarsust ikka saab peale suruda või mitte. Julgustav oli ka see, et COM oma kokkuvõttes sõnu “vabatahtlik” ja “kohustuslik” ei kasutanud.

Sisust: solidaarsuse vajadust tunnustavad kõik. Mingi panuse on valmis andma kõik. EL poolset abi nii rinderiikide kui abistajate jaoks eri vormides lubati. Tagasivõtmisest räägitakse palju. Sügisesse planeeritud Valletta tippkohtumine Aafrika riikidega tegeleb paljuräägitud algpõhjustega nii poliitilises kui rahalises mõttes. Tehakse tugevamaid pingutusi Liibüasse ESDP missiooni saatmiseks.

Nüüd edasi on küsimus, kas 25.-26.06 ÜKks suudetakse leida sõnastus, mis ütleks näiteks, et LR jaoks siduv (kõik peavad osalema) süsteem 40 000 või sinnapoole inimese ümberpaigutamiseks luuakse, kuid süsteemi üksikasjad ja jaotusvõti on eraldi arutelu ja otsustamise objekt. See oleks euroopalik viis selle olukorra lahendamiseks. Ja siis valaks asutajariik LU eesistujana need otsused kuu ajaga matemaatilisjuriidilisse vormi. Selleks on aga vaja veel kõvasti pingutada, eriti ÜK eesistuja Tuski meeskonnal ja COMl, kellest viimase paindlikkuse üle tipptasemel pole paraku ikka veel selgust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga