16.04.2013

Tallinnas meie eesistumist ettevalmistava valitsuskomisjoni koosolekul, kus mul ettekanne alalise esinduse võimalikust suurusest ja struktuurist eesistumise ajal (2018 I poolaasta, kui keegi ei peaks mäletama). Oleme vaadanud põhjalikult kolme väikese LRIE, LT ja CY värsket kogemust. Kaks viimast on veel väärtuslikud ka seetõttu, et neil nagu meilgi esimene eesistumine. Muidugi ei saa asju, teemasid, töösolevaid faile 5 aastat täpselt ette ennustada, aga nimetatud kogemuse pealt peaks esinduse koosseis tulema u 190 inimest praeguse 80 asemel. Õnneks tuleb lõviosa neist kohale alles pool aastat enne eesistumise algust, kuid juba 2014 tahaks esimese lisainimese EP uue koosseisuga tegelema saada. Ettekanne võeti esialgu teadmiseks ja eks ministeeriumite juhtkonnad peavad oma osa veel konkreetsemalt üle vaatama. Mis aga otsustati, oli, et juba käesoleval aastal tehaks esinduse praegusele hoonele põhjalik audit – ruutmeetrid, tehnosüsteemid jne, et vaadata, kas mahuksime ligi kahesajases koosseisus siia ära.

Teise suurema küsimusena arutati eesistumist läbi viivate inimeste värbamispoliitikat. EE süsteem, mis ju loogiline, on, et ministeeriumid teavad oma teemade eksperte ise ja nii jääb sisuline jäme ots kindlasti ka selles asjas neile. Samas on eesistumine meeskonnatöö, kogu riigi pingutus, kindlasti suuresti keskselt rahastatav ja nii peab ka koordineerival kogul ja ehk ka esindusel Brüsselis olema oma sõnaõigus. Lisaks ennustan, et ega neid rahvusvahelise kogemusega ja muudele tingimustele vastavaid inimesi niiväga ka üle ole. Nii et julgen arvata, et kohati on tulevast ekspertide kogu, mille kohta leiti ingliskeelsele pool’ile ilus eestikeelne vaste “salv”, vaja just selleks, et igaüks leiaks oma, mitte ainult selleks, et igaüks annab oma.

Kolmandaks esitleti Eesti 100 kultuuriprogrammi esialgseid ideeidusid ja mõtlesime, kuidas seda eesistumisega ühendada. Selge, et Vabariik-100 on peaasjalikult Eesti sees ja Eesti inimeste jaoks. Aga seda targalt ühendada või võimendada eesistumisega EL-is peab ju ka kuidagi võimalik olema. Brüsselis vähemalt, kus iga eesistuja teeb vähemalt 2 suuremat kultuuriüritust, oma aja alguses ja lõpus, ning evib võimalust näidata oma kultuuri, innovatsiooni, disaini vm 6 kuu jooksul kaunis käidavates kohtades nagu NK või EP hoone.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga