15.12.2016

Eesistuja Tuski katset pidada ÜK ühepäevasena ei saa päris õnnestunuks pidada. Ehk oli siin oma osa ka väga pikal päevakorral, aga 13 paiku alanud lõuna kestis üle 18 ja õhtusöök jäeti siis ära (õnneks, aeg oli siis u 22.30). Pole kindel, et seda formaadiuuendust rohkem proovitakse.

Nagu tihti poliitikas, päevakord ja soovid olid üks asi, emotsionaalselt aga varjutas Aleppo katastroof paljuski päeva. Tusk oli alguseks kutsunud kohale Ida-Aleppo linnapea ja Süüria järelduste osa arutati pikalt. Jõuetuse tunne, ainus võimalik tegevus kuidagi saada lahti humanitaarabi kanalid. Süüria režiimi toetajana mainiti ära ka Iraan, aga täiendavaid sanktsioone ei lubata. 

Küll tehti poliitiline otsus pikendada sanktsioone majandussanktsioone Venemaa vastu. Pärast kiiret kirjalikku menetlust on need siis jõus 31.07.2017-ni, seega kokku juba 3 aastat. 2014, kui pihta hakkasime, poleks uskunud. NL valitsuse soov saada täiendavad faktilised selgitused EL-Ukraina assotsiatsioonileppe üle täitus, aga arutelu venis põhimõttel: kõik on juba öeldud, aga mitte veel kõigi poolt. Vaatame, kas peaminister Rutte suudab nüüd leppe oma parlamendis ratifitseerida.

Rände välismõõtme alt tõdeti teatavat edu. Türgi jääb suureks elevandiks nii ruumis kui ka portselanipoes. Tusk ja COM president Juncker lubasid pidada Türgiga 2017 esimesel poolel tippkohtumise. Rände sisemõõtme kõige valulisem küsimus, ühtse varjupaigasüsteemi uuendamine lubati lõpetada MT eesistumise ajal – no väga loodame, eriti EE perspektiivist, ehkki liiga optimistlik olla ei julge. 

Kõige sisulisem teema oli kaitse. COM esitatud Euroopa kaitse tegevuskava tervitati, sisuline edasiminek toimus EL-NATO koostöö üle, ÜKl oli kohal ka peasekretär Stoltenberg. Tähelepanuväärselt tugev on üleskutse LRdele kaitsele rohkem kulutada (siin võib näha Trumpi valimise mõju), esimest korda on EL kontekstis mainitud ka NATO-sse kuuluvate LR 2%-eesmärki alliansi poolt. ÜK tuleb nii märtsis kui juunis 2017 kaitseteema juurde tagasi. Märkimisväärne ja hea areng. EE initsiatiivil nimetati EL-NATO koostöö prioriteetvaldkondade all ära küberkaitse ja EE tugeval toel ka strateegiline kommunikatsioon.

Majanduse alt tervitati EFSI edasiarendust. Märkimisväärsena mainivad järeldused siseturu alt teenuseid ja digituru alt EE tugeval lükkamisel andmete vaba liikumist. Ehk õnnestub viimase kohta COMlt ikkagi meie eesistumise ajaks ka õigusakti eelnõu saada.

Viimase punktina kiideti pea ilma diskussioonita heaks UK lahkumisläbirääkimiste 27-poolne korraldus. UK peaminister May käis küll uudsena välja ettepaneku otsustada kohe läbirääkimiste algfaasis juba vastastikku elavate kodanike õiguste säilimine. Hea, aga – enne ametliku avalduse laekumist läbirääkimisi ei avata. EP sai osaluse ettevalmistavatel võimalikel šerpade kohtumistel. EP president Schulz oli oma sissejuhatavas kõnes muide väga jõuline Minski lepete täitmise nõudmisel – võimaliku peatse DE välisministri puhul eriti tervitatav.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga