15.12.2015

Hommikupoole asendasin ministrit GACil. Aruteluks läks kahel teemal. Esiteks 17.-18.12 ÜK ettevalmistus. Järelduste uus variant oli varasemaga võrreldes veel paremaks läinud, praktiliselt kõik asjad, mida EE (tõsi, osa mitte ainsana) tahtis, olid sisse läinud. Arutelu oli kui mitte laisavõitu, siis igatahes mitte väga kirglik. ja mis seal ikka: rändekriisi all on seekord kas tehtud otsuste elluviimine, või liiga uued asjad, et midagi arvata (COM tänane ettepanekute pakett). Terrorismi all sama, vaid selle erinevusega, et siin ei teinud COM ka mingeid uusi ettepanekuid. EE koos veel mõne LRga on küll vastu poolautomaatsete tulirelvade keelustamisele COM poolt novembris väljapakutud vormis. EMU tuleviku osas olen korduvalt olnud sunnitud tõdema, et ambitsioon on pehmelt öeldes väikesevõitu. UK küsimust arutatakse päriselt alles riigijuhtide vahel ülehomme õhtul.

Pool lauaringi peeti ka laienemisjärelduste üle. Protsess on põhimõtteliselt rööbastel, aga liigub kole aeglaselt, ja see tekitab osas LRdes siiski teatavat frustratsiooni. Võtsin sõna minagi, väljendades taas meie põhimõttelist seisukohta, et pigem avame läbirääkimised ja peatükid ära, siis saame palju paremini kandidaatriike mõjutada kui blokeerides. Lisaks tavapärane kriitikanool mõne kandidaatriigi vähese liitumise üle CFSP positsioonidega.

Ah jaa, kes kõhkleb, kas sanktsioone Vene vastu ikka pikendatakse, see nähku ÜK eesistuja Tuski kutsekirjast, et reede 18.12 pärastlõunal toimub meil Coreper, mis pikendamise kinnitab. Mida IT peaminister selle punkti all ÜKl rääkida tahab, selle üle käib juba üsna lennukaid spekulatsioone.

Pärastlõunal kogunesime, LR alalised esindajad, ümarlauale Türgi saadikuga, et kuulata 29.11 EL-Türgi kohtumise järel toimunust. Mulje võib olla petlik ja seegi kiiresti muutuda, aga praegu toimub küll meie suhetes kiire areng. Türgi kavatseb 2 kuu jooksul oma parlamendist läbi viia 20 seadust või rahvusvahelist konventsiooni, kontrollides enne nende vastavust EL õigusele ja täidab ka muud tegevuskava korralikult. Meie, nagu teada, liigume 3 miljardi kokkusaamise suunas ja liitumisläbirääkimiste peatükk 17 ehk EMU avati ka. Kasutame seda aega ja meeleolu niipalju kui saame!

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga