15.12.2014

FAC alustas informaalselt juba eile õhtul, arutades töömeetodeid ja kohtudes ÜRO Süüria-eriesindajaga ning välissuhetega tegelevate COM volinikega. Töömeetodite kohta niipalju, et lühemaid järeldusi võib üritada (ÜK eesistuja Tusk proovib seekord), informaalsete aruteludega on aga need hädad, et esiteks on mitmel LR, sh ka EEl vaja oma parlamendi küllalt täpset mandaati ministrite nõukogudeks, ja teiseks, hõivatud välisministreid lihtsalt ei saa pühapäeva õhtusöögiks Brüsselisse kohale.

PärisFAC arutas pikalt Süüriat ja Iraaki, murelik sõnavõtt ka EElt, aga praktilisi järeldusi on selles neetult keerulises olukorras ka raske teha. Bosnia ja Hertsegoviina suunas on pärast CFSP kõrge esindaja Mogherini ja COM laienemisvoliniku Hahni ühisvisiiti (Mogherini on tõesti visiitide ja eri formaatides osalemise mõttes alustanud üli-intensiivselt) mingi lootusekübe, et riik saaks EL poole liikuma. Meid ehk enim huvitanud Ukraina päevakorrapunkti lõikas Mogherini meile sobival viisil lühikeseks, öeldes, et novembris FAC otsustas Krimmi sanktsioone tugevdada, diplomaadid on töötanud ja olgu õhtuks tehtud, et saaks 18.12 ÜKle raporteerida. Tundub, et töögrupp saigi õhtuks omadega enam-vähem valmis.

Õhtusöök MFF arutelude ajast tuttavas ÜKP sõprade grupis. Tundub, et nii uue eelarveraamistiku esimese aastaeelarve valuline protsess kui ka hirm, et nn Junckeri plaani toiduks lähevad ka mõned meie summad, on taas seda gruppi kokku toomas. Esitati igatahes soovi eelseisval ÜKl ühiste seisukohtadega esineda. EE oli täna ainus, kes oma raha säilitamise kõrval mainis ka vajadust ÜKP efektiivsust netomaksjatele ja kogu ülejäänud ELile, tõestada. Seda saab teha, kui see ühispoliitika toetab nähtavalt reforme, siseturgu ja kogu uniooni konkurentsivõime kasvu, ja selleks omakorda peavad kõik ÜKP riigid pingutama. Hetkel me selle vajaduse ühise tunnetamise lähedal veel pole, ja siis ei maksa vist ka oodata ühist jõulist esinemist ÜKl. Vist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga