15.12.2014

[[FAC]] alustas informaalselt juba eile õhtul, arutades töömeetodeid ja kohtudes ÜRO Süüria-eriesindajaga ning välissuhetega tegelevate [[COM]] volinikega. Töömeetodite kohta niipalju, et lühemaid järeldusi võib üritada ([[ÜK]] eesistuja Tusk proovib seekord), informaalsete aruteludega on aga need hädad, et esiteks on mitmel [[LR]], sh ka [[EE]]l vaja oma parlamendi küllalt täpset mandaati ministrite nõukogudeks, ja teiseks, hõivatud välisministreid lihtsalt ei saa pühapäeva õhtusöögiks Brüsselisse kohale.

Päris[[FAC]] arutas pikalt Süüriat ja Iraaki, murelik sõnavõtt ka [[EE]]lt, aga praktilisi järeldusi on selles neetult keerulises olukorras ka raske teha. Bosnia ja Hertsegoviina suunas on pärast [[CFSP]] kõrge esindaja Mogherini ja [[COM]] laienemisvoliniku Hahni ühisvisiiti (Mogherini on tõesti visiitide ja eri formaatides osalemise mõttes alustanud üli-intensiivselt) mingi lootusekübe, et riik saaks EL poole liikuma. Meid ehk enim huvitanud Ukraina päevakorrapunkti lõikas Mogherini meile sobival viisil lühikeseks, öeldes, et novembris [[FAC]] otsustas Krimmi sanktsioone tugevdada, diplomaadid on töötanud ja olgu õhtuks tehtud, et saaks 18.12 [[ÜK]]le raporteerida. Tundub, et töögrupp saigi õhtuks omadega enam-vähem valmis.

Õhtusöök [[MFF]] arutelude ajast tuttavas [[ÜKP]] sõprade grupis. Tundub, et nii uue eelarveraamistiku esimese aastaeelarve valuline protsess kui ka hirm, et nn Junckeri plaani toiduks lähevad ka mõned meie summad, on taas seda gruppi kokku toomas. Esitati igatahes soovi eelseisval [[ÜK]]l ühiste seisukohtadega esineda. [[EE]] oli täna ainus, kes oma raha säilitamise kõrval mainis ka vajadust [[ÜKP]] efektiivsust netomaksjatele ja kogu ülejäänud ELile, tõestada. Seda saab teha, kui see ühispoliitika toetab nähtavalt reforme, siseturgu ja kogu uniooni konkurentsivõime kasvu, ja selleks omakorda peavad kõik [[ÜKP]] riigid pingutama. Hetkel me selle vajaduse ühise tunnetamise lähedal veel pole, ja siis ei maksa vist ka oodata ühist jõulist esinemist [[ÜK]]l. Vist.