15.11.2014

Coreper laupäeval, esimene minu ajal. Erinevalt eilsest käisid täna tõesti terve päeva läbirääkimised eelarvepaketi üle ja numbrites lepiti põhimõtteliselt kokku. Matemaatilises mõttes tuldi keskpõrandale, ettenägematute kulude varust kasutatakse COM pakutud 4 miljardi asemel 2 miljardit. Päris selge pole siiski, kuidas kavatsetakse maksta 2 ülejäänud miljardi eest maksmata arveid. 777 miljonit lubati küll 2015 põhieelarvesse üle kanda – ja sedagi pole me veel kirjalikult näinud – aga ka sel juhul jääb minu humanitaarimatemaatika järgi üle 1,2 miljardi katmata. Eks COM hakkab uuesti eelarvest raha “otsima”.

Atmosfäär liiga tore polnud, netomaksjad tantsisid rituaalset tantsu teemal Oh, kuidas me oleme loobunud oma põhimõttest, et ühispoliitikate arved ei saa olla ettenägemata kulu. Teine leer, kus ka EE, tuletas meelde, et oma kohustuste täitmine on ka EL oluline põhimõte. Nii et tänase põhjal ei oskakski öelda, kumb on džentelmenide vahel hullem, rahast või põhimõtetest rääkimine. Kui keegi mainis, et ettenägemata kulude varu võiks ka 2015 kasutada, ähvardas mõni LR lihtsalt välja marssida. Netomaksjatel on, tõsi, õigus selles, et praegu räägiti alles NK positsioonist, millega minnakse kõnelustele EPga, kes tahab kindlasti asju, mis netomaksjate jaoks vales suunas tagasi lähevad.

Erakorraliselt suurte sissemaksete määrusemuudatus kiideti lõpuks heaks. Kui rahvusliku koguprodukti arvutuste tagajärjel suureneb ühe LR sissemakse EL eelarvesse üle 1/6, saab see LR õiguse maksta tavalise 01.12 asemel kuni järgmise aasta 01.09-ni.

17.11 varahommikul kohtub Coreper uuesti. Selleks ajaks peavad esitatud olema paketi kõik osad – 2014 lisaeelarved, 2015 põhieelarve uus variant ja rida deklaratsioone. Kella 11-ks peab pakett vastu võetud olema, sest siis algab triloog EL institutsioonide vahel, ja õhtupoolikul lepituskohtumine. 17.11 südaööks peab kõik valmis olema.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga