15.10.2013

Sündmustevaene ECOFIN Luksemburgis. Peamised aruteluteemad olid pankade solveerimise protseduurid ja tagatisfondid (backstops) nii tulevase SRM puhul kui enne seda. On selge, et alles viimasel ajal tunnustatud ja alles CY programmiga tegelikult ellu viidud nn bailin põhimõte (et pankade hättasattumisel ei torma neile kohe appi riik, vaid kõigepealt püütakse pigistada aktsionäre, investoreid, suuremaid hoiustajaid) on ilus, eriti paljukannatanud maksumaksjate jaoks. Kuid reaalses elus on veel kohutavalt palju detaile, mida tuleb läbi rääkida ja ka läbi proovida. Iga detaili taga on kellegi raha, tähendab, selle kaotamise võimalus ja ka ministrite tasandi arutelu seetõttu kaunis detailne.

Diskussioon ei oleks aga paremale hetkele saanud sattuda, sest just tänane ECOFIN kiitis lõplikult ja juriidiliselt heaks SSM loomise. EKP saab nüüd täie jõuga asuda rakendamist ette valmistama, süsteem peaks töös olema aasta pärast ja pangas seks ajaks 1000 töötajat juures. Esimene samm on pankade varade kvaliteedi hindamine, mille metodoloogia peaks lähiajal avalikustatama.

Muudest teemadest kinnitasid ka rahandusministrid suhtelist leigust sotsiaalvalla indikaatorite otsese liitmise vastu Euroopa semester-protsessi. Ennustan, et kogu seda EMU sotsiaalmõõdet jäädaksegi ka ÜKl käsitlema vähese entusiasmiga, rohkem moepärast. Peale harvade erandite ei taha LR uusi protsesse, indikaatoreid, lisaprotseduure. Seda enam, et just täna jõudis kätte majandusvalitsuse järjekordse uue sammu, nn kakspaki tähtaeg LRdel esitada oma 2014 eelarvekavad COMle hindamiseks.

Viimase punkti all näitasid isemeelsed rahandusministrid välja entusiasmipuudust täita ÜK  suunist kohaldada LR fiskaalolukorra hindamisel laialt nn investeerimisklauslit. See võimaldaks teatavad investeeringud defitsiidipoolelt maha arvata. COM hakkab tõenäoliselt seda ikkagi tegema, piirdudes sturktuurivahendite, CEF ja üleeuroopaliste transpordivõrkude summadega. Ja sedagi vist vastu tahtmist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga