15.06.2016

TervepäevaCoreper maadles eeldatust pikemalt maksude vältimise vastase direktiiviga (vt Gondori kroonika 25.05.2016). Varasem põhivastane IE oli konstruktiivsus ise, ka EEl pole pärast kahe meie ettepaneku sissevõtmist enam suurt kobiseda, paar tehnilist ja takistuseks mittesaavat asja vaid. Muude LR parandusettepanekute-rahulolematuseväljendamiste arv oli muljetavaldav, kuid see ongi  keeruliste juriidiliste tekstide puhul enamasti nii – püütakse viimseni iga koma enda moodi väänata. PRES kuulas rahulikult ära ja avaldas lõpus kindlat veendumust, et 17.06 ECOFINil saab ikkagi kokkuleppele. Usun ka.

Seejärel kuulati ohates ära PRES ettekande triloogidest [[EP]ga Euroopa ühtsema piirivalve eelnõu üle. 200 lehekülge parandusettepanekuid ja selgitusi. Ei välista, et peame selle eelnõu pärast NL eesistumise ajal veel erakorraliselt kokku tulema.

Enamuse pärastlõunast võttis enda alla 28.-29.06 ÜK ettevalmistus. Põhiküsimus ehk UK rahvahääletuse tulemus on arusaadavalt lahti. Rände alt oodatakse olemasoleva konsensuse kinnitamist ja ettevaatlikku edasiarendamist, eesmärgiga näidata endale ja teistele, et EL-il on ühine vaade ja tunne kriisihalduse sisust ja suunast. Selle oluline osa on muidugi Türgiga sõlmitud kokkuleppe pidamine. [[COM] eelmise nädala ettepanekud tulevad küllap ÜK järeldustesse üldiselt, eriti rahastuse osas. Aga ka täpselt sihitud uute partnerlusraamistikega rände lähte- ja transiitriikidega – saame veel reaalses elus näha, kuidas EL seda suudab. Toetasin EL ja NATO koostöö arendamist, eriti hübriidohtudeks valmistumisel ja harjutamisel. Kuna siseturu osa oli pikemalt lahti kirjutatud, siis toimuski selle peatüki puhul täpne draftimine. EE kui siseturu ja eriti digitaalse siseturu suur toetaja ei hoidnud oma ambitsiooniküünalt vaka all ja näiteks e-valitsuse tegevuskava mainimisele järeldustes saime kokku 10 LR toetuse – loodetavasti piisab.

Lõpetuseks 20.06 FAC päevakava. EE ja teiste samameelsete toel sai sisse Gruusia viisavabaduse välispoliitiliste aspektide punkt. Isiklikus plaanis (ja isiklike mälestuste turvil) avaldasin väikest kahetsust, et EL Arktika-poliitika järeldused ei sisalda murenooti selle piirkonna militariseerimise üle. Aga, nagu DK kolleeg õigesti märkis, absoluutskaalal on Arktika siiski (veel?) madala intensiivsusega piirkond.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga