15.06.2015

JHA justiitsosa Luksemburgis kujunes vastupidiselt kartustele lühidaks ja sujuvaks. Peamiselt tänu LVle, kes eesistujana teinud tõesti head tööd. Veel 2 kuud tagasi ei arvatud, et andmekaitsemäärus saaks valmis ilma pika öise läbirääkimissessioonita, aga tuhkagi – ministrid tõdesid tänulikult, et nende eksperdid on teinud head tööd ja teksti (200+ lehekülge) suutnud kokku leppida. Ühinen ka mina tänusõnadega meie justiitsministeeriumi ametnikele. Nüüd läheb eelnõu triloogidele EPga, kel tugevat muutmissoovi õige mitmes ka meile olulises punktis, mida tänases sõnavõtus rõhutasime: avaliku sektori paindlikkus, riskipõhine lähenemine ja regulatsiooni võimalus kaasas käia infotehnoloogiliste arengutega. Viimane on eriti oluline arvestades, et eelmine andmekaitsemäärus on pärit aastast 1995 – kui EL sellise tempoga liigub, siis on tõesti oht reaalsele elule jalgu jääda. Kavatsen ka ise kohtuda selle eelnõu raportööriga EPs, et need asjad üle käia.

Euroopa prokuratuuri asutamise eelnõu on samuti LV juhtimisel edenenud. Kokku lepiti esimeses 16 paragrahvis, mis sätestavad asutuse struktuuri, pädevused ja prokuröride ametissenimetamise korra. Siin öeldi küll mitmelt poolt, ka EE, maha see EL-stammlause, et milleski pole päriselt kokku lepitud seni kuni kõiges pole kokku lepitud. Tegu on vastuolulise eelnõuga, mille eelkäijale LR parlamendid on korra nn kollase kaardi andnud, COM pidi eelnõu tagasi võtma ja uue(sti) esitama. On üldlevinud arusaam, et selle asjaga ühehäälsust tõenäoliselt ei saavutata ja asjast huvitatud LR peavad lõpus edasi minema tõhustatud koostöö vormis, kõik ei tule kaasa. Aga seda pole täna veel ilus kõva häälega välja öelda, kuna enne selle mehhanismi käivitamist peab tavapärane protseduur NKs olema lõpuni läbi käidud.

Ühe potentsiaalselt kodanike elu oluliselt hõlbustava sammu tegi EL täna veel. Kiideti heaks määruse eelnõu, millega perekonnaseisudokumendid muutuvad mõne aasta pärast LR vahel vabaks legaliseerimiskohustusest (nn apostille’st), seega kehtivad need sellistena, oma LR poolt väljaantaval kujul. Lisaks töötatakse mitme  dokumendiliigi jaoks välja standarvormid, mille järgi koostatud dokumente ei pea enam ka tõlkima. Piirideta Euroopa poole, võiks optimistliselt õhata… kui homme ei hakkaks siseministrid arutama rändeküsimusi, mille lahenduseta jäämise korral on oht mõningate piiri-ilmingute taastamiseks EL-i sees kui mitte täiesti reaalne, siis igatahes mitte võimatu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga