15.03.2016

Asendasin GACil ministrit. Peateemaks 17.-18.03 ÜK ettevalmistamine. Järelduste kavand oli küll laiali saadetud, aga kuna põhiasja, kokkulepet Türgiga, saab Coreper arutama hakata alles pärast ÜK eesistuja Tuski naasmist homme õhtupoolikul, siis kujunes tänane arutelu järjekordseks lauaringiks teemal “Mida ma arvan rändekriisi hetkeseisust”. Tõsi, nüanssidega. COM andis eelvaadet oma homsele teatisele, milles kinnitatakse nn 1:1 tagasisaatmise-ümberasustamise skeemi vastavust rahvusvahelisele õigusele. Seda tervitati, sh EE, aga väljendasin ka diplomaatiliselt kõhklusi skeemi ellurakendatavuse üle reaalses elus. Päris mitmed avaldasid kahtlusi Türgiga peetud ja peetavate läbirääkimiste läbipaistvuse üle, aga kõik kinnitasid ka end aru saavat, et ega teist moodust piiri kinni saada pole kui koostöö Türgiga. Kriitikat nii liitumisläbirääkimiste peatükkide avamise lubaduse (CY) selgitas oma pikaajalisi positsioone) ja viisavabaduse lubamise (mitu LR viitas Gruusia ja Ukraina võrdse kohtlemise vajadusele) üle. Ja muidugi rahulolematus GAC rolliga ÜK ettevalmistamisel.

Seda viimast lubas PRES aga jõuliselt parandada, või, olgu, parandamist jõuliselt arutada aprillikuisel mitteametlikul GACil. Nii ettevalmistust, sidustamist Tuski meeskonnaga kui ka – mis väga vajalik – otsuste elluviimist. Sest tihti on nii, et kuna ÜK ei võta vastu seadusandlikke akte, aga EL tegevuse lõplik väljendus on ikkagi alati õigusakt, jäävad riigijuhtide poliitilised suunised siiski tarviliku tempo või täpsusega ellu viimata (kujutage ette, jah). Teisalt, kuidas suuresti aseministritest (ehkki on ka paar asepeaministrit ja välisministrit) koosnev GAC oma pealinnas tugevaid haruministeeriume alati rivistaks, pole kah kindel. Aga püüdma peab.

17.-18.03 ÜKl veel majandusosa, aga kriisidega kord on nii, et nende ajal jääb muu paratamatult tahaplaanile. Kasutasin siiski juhust ja toetasin digitaalse siseturu ja teenusteturu liberaliseerimise põhjalikumat arutamist 23.-24.06 ÜKl.

COM tutvustas ÜKP fondide planeerimise analüüsi. Kuna see meile nii oluline ühispoliitika ja kuna selle poliitika rahakulutamise lihtsustamise töörühma juhib enine COM asepresident Kallas, siis tuli ka siin nokk toetavalt lahti teha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga