15.02.2016

[[FAC]] peateemadeks olid Süüria, Moldova ja Valgevene. Viimase puhul lõpetati lõviosa sellele riigile kehtestatud sanktsioonidest, jäid vaid relvaembargo ja 4 isiku vastased sanktsioonid. On selge, et Valgevenest pole saanud ei inimõiguste ega muude heade tavade majakat ega isegi järgijat, aga samas, mingeid samme on nad ju teinud ja geopoliitiline olukord väärib seda, et praegu neile mingi sõnum või isegi võimalus EL-suunal anda. Illusioone pole samas küll kellelgi ja nii ongi arukas välispoliitikat teha. Sama kehtib Moldova arutelu puhul, kus võtmesõnadeks olid frustratsioon (riigi vähese stabiilsuse ja valitsuste kiire vahetumise üle) ja olukorraga leppimine, et ei saa enam nimetada Moldova valitsust EL-meelseks. Aga kas on vajagi, kandku oma rahva eest hoolt, sellega tööd küllalt. Siiski oli huvitav jälgida, kuidas mõnigi suurem [[LR]] lääne poolt rääkis sellest, et EL-il on ikkagi ka vastutus assotsieerunud riigi käekäigu pärast – just see, mida me oleme aastaid rääkinud. Kas peavad aga asjad enne nii hulluks minema, kui seda üldiselt nii võtma hakatakse, või on tõesti asi selles, et mõne idapartneri suhted EL-iga on assotsiatsioonilepingutega jõudnud mingisse uude järku? Saab näha.

Kõige kurvem oli muidugi Süüria-arutelu. Paljud ministrid tulid otse Müncheni julgeolekukonverentsilt, kus USA ja Vene juhtpoliitikud teemat nii sõna kui teoga käsitlesid. Frustratsioon Vene tegevuse üle – relvarahuga otsekui leppimine, samas pommitamise jätkamine – oli üpris lai, tuletati meelde Minsk-II ja vaherahu kokkulepimisele järgnenud Debaltsevo vallutamist. Aga tänase arutelu praktiline järelm on kindlasti see, et kuna 18.-19.02 [[ÜK]] langeb ajaliselt just sinna, kus lõppemas see nädalane tähtaeg, siis arutab ka [[ÜK]] kindlasti Süüria olukorda. Ka humanitaarset, aga muidugi ka sõjalist olukorda.

Hommikul andis ilma eriliste fanfaarideta EL-iga liitumise avalduse üle Bosnia-Hertsegoviina. Fanfaare võinuks minu poolest olla – julgustav ju, kui nii raskes olukorras uniooni ikka keegi sisse tahab astuda. Aga ajastu vaim on laienemisleige, sinna pole parata. Kõik sellega seonduv edeneb väikeste arglike kukesammude kaupa.