15.01.2015

[[LV]] eesistumise esimene [[Coreper]]. Poleks arvanud, aga lähinaabrite ja parimate sõprade asi läheb täitsa korda, poolenisti nagu enda eesistumine oleks. [[LT]] oma oli, jah, pisut tavalisest põnevam, aga ei enamat. Loodame igati, et lätlastel läheb hästi. Täna oli kolleeg tasemel, ja [[NK]] Justus Lipsiuse nimelise hoonemonstrumi on nad ka kaunistanud väärikalt. Arutasime kõigepealt Pariisi terroriaktidest tulenevat. [[FR]] kolleeg oli äärmiselt soliidne, nagu kogu ta riigi reaktsioon on olnud. Schengen pole probleem, vaid lahendus, sisepiiride taastamine ei anna midagi, tugevdada tuleb välispiiri – kõigi nende punktidega saame ka meie nõustuda ja kui juba [[FR]] lükkab resoluutselt tagasi Schengeni tagasikeeramise jutud, siis vast jääbki nii. Meie poolt rääkisin veel paremast infovahetusest, olemasolevate infosüsteemide paremast ärakasutamisest ja uute tarkade süsteemide loomisest (e-piirid!). Välisministrid arutavad teemat järgmisel ja siseministrid ülejärgmisel nädalal.

19.01 [[FAC]] ettevalmistus, strateegiline teema Venemaa. Arutelu aluseks oli [[EEAS]] paber, mis meie teada eri EL-institutsioonide vahelisel kooskõlastusringil kõvasti muutus. On vana bürokraatlik tarkus, et tuleb teada, mida kirja panna, mida aga silmas pidada. Nii juhtubki vääramatult, et sa võid küll alguses kirjutada, et kõiki siin paberis olevaid asju teeme me juhul kui… aga kui kogu ülejäänud paber ainult loetleb neid samme, siis on lugeja üldmulje (ja eriti ajakirjanduliku spinnija mulje), et kohe hakkavad tegema või vähemalt kavandavad. Meie lauaring siiski tegi selgeks, et kõik uued ja uusvanad sammud Vene suunas peavad olema tingimuslikud. Et Vene-poliitika muutmine on [[ÜK]] taseme teema. Et 18.12.2014 [[ÜK]]-st on olukord Ida-Ukrainas halvenenud. [[EEAS]] oli lõpus päris kaitseasendis ja arvan, et [[CFSP]] kõrge esindaja Mogherini teeks targalt, kui ta esmaspäevaselt [[FAC]]ilt palju indu Venemaaga edasi liikuda ei ootaks. Palju tähelepanu sai [[EE]], [[UK]], [[LT]] ja [[DK]] kiri Vene propaganda kohta, meie julge eesmärk on saada 19.01 [[FAC]] juba [[COM]]le ja [[EEAS]]le mingeid selleteemalisi ülesandeid andma.

1 thought on “15.01.2015

  1. Kolmapäeval oli VM RK väliskomi&ELAK koosolekul. EEAS paberis oli Reutersisse jõudnud osas eriti märkimisväärne jutt Vladivastokist-Lissabonini vabakaubandustsoonist ehk majanduslik kont, mis on VF poolt EU suunas visatud. Kuidas saab see kont aga haritud inimestele olla tõsiseltvõetav kui VF on alates 2000 kehtestanud EU riikidele erinevaid arusaamatute (poliitiliste) põhjustega kaubanduspiiranguid? Kuidas saab sellist partnerit pidada usaldusväärseks ning head majanduskoostööd võimaldavaks partneriks? Hämmastav, et EEAS ametnikud ei ole tähele pannud, millist erilist rõhku EU on energeetika valdkonnas pannud VF energiatarnetest lahtihaakimisele. Hämmastav, et mitte öelda uurimist nõudev. Kas lp suursaadikul on veendumus, et tegemist oli pahatahtmatu naivismiga või VF ametnike poolse mõjutustegevusega?
    VM ütles, samas koosolekul õigesti, et hea, et sellised seisukohad nüüd avalikuks tuli. Hämmastav siiski. Nagu kõneleks keegi UKs 1942 aastal vaherahust ja majanduslikust koostööst Saksamaaga. Vähemalt sellest maanurgast on selline rahvasaadiku tunne, kes igapäevaselt valijatega Pirital suhtleb. Ehk pisut tunnetust rahva seast ametnikele Brüsselis.

Comments are closed.