14.-15.02.2017

Järjekordne kohtumistering EPs Strasbourgis. Alguseks traditsiooniline hommikusöök EE MEPidega, kodune nagu ikka. Seejärel EPP fraktsiooni esimees Weber, kellega rääkisime EE eesistumise prioriteetidest, Weber huvitus eraldi idapartnerlusest – mis ikkagi 24.11 tippkohtumisel-kohtumiseks saavutada saaks? Mure ka EL vastuvõetud otsuste elluviimise pärast (eriti rändeteemal), kus viipas tugevalt ja õigesti LR poole. Olen ka ise korduvalt tunnistanud, kuidas ÜK võtab otsuse vastu: tuleb teha! et siis 3 kuu pärast tõdeda, et meie rahandus- vm ministrid polegi veel ellu viinud. Selge, et siin eri põhjuseid nagu eelnõude detailide keerukus võrreldes ÜK poliitilise otsusega, koalitsioonivalitsused jne. Aga nõus, et nii sisu kui poliitilise sõnumi mõttes on see halb. ÜK eesistuja Tusk on hakanud paluma eesistujariigi peaministril teha ülevaade otsuste täideviimisest, see seisab ees ka meil.

Seejärel hakkasime ette võtma komiteede esimehi. Mul tuleb 13.06 Strasbourgis esitleda EE eesistumiskavu EP  komiteedeesimeeste konverentsil, vastata nende küsimustele ja seega on arukas nendega enne kontakt luua. Tutvustasin meie esialgseid prioriteete. Õiguskomisjoni esimehe Svobodaga rääkisime lisaks veel arengutest EL kaitse alal (tema koduriik CZ toetab tugevalt), rändest muidugi. Brexiti teemadest on õiguskomitee vastutusalas suhted Euroopa kohtuga (juriidilisi vaidlusi võib kogu Brexiti protsessi kohta veel palju tulla) ja EL institutsioonide personalieeskirjad – see puudutab kõiki 1800 EL institutsioonides töötavat ja 2000 endist, pensioni saavat UK kodanikku.

Kalanduskomitee esimehe Cadeciga samuti Brexitist, kus mõlemapoolsed huvid ülisuured. UK müüb enamuse oma kalatoodangust EL27-sse ja teiste LR kalurid püüavad massiliselt Briti vetes. Esitasin ka palve võimalikult saada triloogid kalanduseelnõude üle tehtud enne 2017 viimast 2 kuud, mil NK poolel peatähelepanu omavahelisele püügikvootide jagamisele. Kohtumisele minnes arvasin, et kalandusküsimustes pole EEl võimalik rakendada meie horisontaalset teemat, digimõõdet. Ent Cadec leidis kohe kalanduse andmete digitaliseerimise küsimuse. Iga kivi all on tänapäeval (ja eriti meie eesistumise ajal) midagi digitaalset peidus.

Kohtusime ka oma MT kolleegi Borgiga, kes praegu eesistuja EP-suhete eest vastutab ja tema meeskonnaga. Tunneb-tunnevad end praegu päris hästi, aga esimene kuu oli väga raske. Eile tegi Borg plenaaril istumise rekordi, 8 tundi järjest (Euroopa, mitte isikliku rekordi). Palju kasulikke näpunäiteid, eriti olukordade kohta, kuidas eesistujariigi ministreid püütakse MEPide poolt igatsugu üritustele tõmmata, kus siis eesistujat tegelikult esindada ei saa ja muud võivad kadedaks minna ja ka ministrit nõudma hakata. Väga kasulik ka meie valitsusliikmetel silmas pidada.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga