14.12.2015

FAC põhiteema oli eelmisel korral ajapuudusel ära jäänud idapartnerlus. Täna jäi sama põhjusel ära Iraagi arutelu. Teinekord on kahju, et välisministrite arutelud ei saa kesta pikemalt. Mitte öhe, see juhtub Brüsselis pigem mitte poliitiliste arutelude, vaid  konkreetsete eelnõude, sõnastuste lihvimisel; ja seda teevad välisministrid vähe – nii nagu välisministeerium ükskõik mis riigis esitab valitsusele arutamiseks väga vähe seaduseelnõusid. Debatt idapartnerluse üle oli rahulik, praktiline. Suurte poliitiliste loosungite loopimise asemel räägiti sellest, mida konkreetselt saab konkreetsete riikide abistamiseks teha. Erilise murega vaadatakse praegu Ukraina kõrval ka Moldova peale. Gruusiaga arvasime tänaseni, et vähemalt viisavabaduse asi on tehtud, aga kuulsime, et “poliitiline COM” võib veel üllatusi pakkuda, vähemalt ajastuse üle. Poliitiliselt võib ruumis siiski kuulda teatavat rahulolematust, et ambitsioonikamatele partneritele, neile, kel olemas assotsiatsioonileping EL-iga, pole nagu poliitiliselt rohkem midagi pakkuda – liikmesuse perspektiivi üle ei ole LR vahel konsensust ja muid ideid ka nagu hetkel pole. Aga on palju praktilisi asju, millega saab tegelda, majandus, ühendused, energia… ja kui igavaks peaks minema, tuletame meelde Ukraina vabakaubanduslepingu jõustumise 01.01.2016 ja Vene ähvardused sel puhul. Juba veebruaris mitteametlikul FACil ehk Gymnichil naastakse idapartnerluse, vähemalt Ukraina juurde. Ah jaa, IT on siiski kindlaks jäänud oma soovile Vene-sanktsioonid 17.-18.12 ÜKle viia.

FAC lõuna oli Türgi välisministriga, kelle riigil on praegu EL-suhetes tõelised mesinädalad. Pikem ülevaade regioonist, Süüria konfliktist, Iraagi nõrkusest jm. Küsimusele, kas nüüd ei hakka isu olema EL Venele kehtestatud sanktsioonidega liituda, siiski otse ei vastanud. Uus ÜRO eriesindaja Liibüas Kobler andis ülevaate tekkivast (tekkida võivast) kokkuleppest ühtsusvalitsuse modustamiseks ja LR avaldasid lootust, et tekib, ja arusaama, et siis peab EL selle riigi ülesehitusse tugevasti panustama hakkama.

Pärast FAC lõppu kogunes Coreper. Kui eelmisel nädalal kirjutasin (vt Gondori kroonika 11.12.2015), et Türgi 3-miljardilise rahastu piirjooned hakavad paistma, siis tänaseks juba paistavad klaarilt. Aga üksikasju on veel üksjagu vaja lihvida, ülevaateklauslist (järsku 2017 ei lähegi enam raha vaja, mida lootust) CY erimureni (ei saa poliitiliselt Türgile raha anda, põgenikele saab küll). Ennustan veel 1-2 Coreperi kohtumist sel teemal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga