14.11.2014

Üks õpetlikumaid tööpäevi praeguses ametis. Kell 10 alustas eelarvele pühendatud ECOFIN, ja teatav üllatusega täheldasime, et PRES polnud ette valmistanud mingit uut ettepanekut. Kõik pidasid oma tavalise jutujoru maha, ka COM, keda esindas alati avameelne ja emotsionaalne asepresident Georgijeva. Maksmata arved kuhjuvad, ja selle trendi peatamiseks, NB! mitte veel tagasipööramiseks, on vaja 4 miljardit ettenägematute kulude varust. Aga kuna uut ettepanekut polnud, siis läbirääkimisi ei toimunud.

Keskpäeva paiku laekus EP esindus, kes teatas täiesti arusaadavalt, et kui NKl pole seisukohta 2014 lisaeelarvete üle, siis parlament millegi üle läbi ei räägi. Nagu teada, on paketis veel 2015 põhieelarve ja erakorraliselt suurte sissemaksete määrusemuutus. PRES ütles, et selge, püüame siis kokkuleppele jõuda, pärastlõunal jätkame. Enne 16 tuldi jälle kokku, PRES teatas võluva naeratusega, et asub nüüd kahepoolseid kohtumisi pidama, ECOFIN jätkub kell 18 ja lepituskohtumine EPga. No 18 pandi siis tõesti uus ettepanek lauale, ettenägemata kulude varu kasutamist nägi see ette 3,1 miljardi ulatuses. Vähem kui vaja, aga rohkem, kui kardetud. Paraku poldud seda ettepanekut aga ilmselt kellegagi läbi räägitud, ja PRES poolt esilekutsutud hääletusel olid poolt vaid 2 tavaliselt eelarveasjades täpselt keskel seisvat LR.

Ja siis marssis EP delegatsioon ruumi. Kuulas ära PRES ülevaate olukorrast ning palve veel natuke kannatada ja samal õhtul lepitust jätkata. Rääkis veelkord nagu lastele, miks on vaja kokkuleppele jõuda – EL usaldusväärsus, majanduskasvu toetamine, töökohtade loomine jne – ja marssis täiesti oodatult välja, visates, et kui NK peaks vahepeal ühispositsioonile jõudma, siis 17.11 on EPs koosolekuruumid reserveeritud. Georgijeva tunnistas, et on nüüd juba väga mures, ajaline aken leppe saavutamiseks on kinni vajumas. 17.11 jooksul tuleb tulemusele jõuda, muidu peab COM uue ettepaneku esitama ja karussell läheb uuesti käima.

Ega muud, kui homme hommikul hakkab Coreper asja edasi arutama. Kardan, et PRES ei jõua ka selleks ajaks esitada mingit uut ettepanekut. Nii võib ennustada toredat pilti, kus saadikud hakkavad rida-realt eelarvet läbi vaatama. Iga LR oma eelarve puhul oleks see rahandusministeeriumi ametnike hullem õudusunenägu. Meil on muidugi kõigil homme rahandusekspert kaasas, aga ikkagi.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga