14.06.2016

Umbes poolega Coreperist lõuna järgmise eesistuja SK juures. Põhiteema muidugi UK rahvahääletus 23.06. Enne seda (ja kas ka pärast?) ei saa õieti millestki mõistlikult rääkida. Kuna kohal ka UK kolleeg, siis saime päris hea ülevaate hetkeolukorrast. EL-i jäämise pooldajad veel paanikas pole, aga taevas pole sugugi pilvitu. Ent iga referendumi puhul on UKs nädal-kaks enne toimunud jõnks muutuse suunas, et siis status quo poole tagasi valguda. Seda loodetakse ka nüüd ning sel nädalal on juhtroll jah-kampaanias hoopis opositsiooniliste tööparteilaste käes. Eelmine peaminister Brown, kelle aega ses ametis küll kuidagi õnnestunuks ei saa pidada, on, nagu ka enne Šoti referendumit, tõusmas riigimehelikesse kõrgustesse.

Muudest teemadest. 2017 eelarvega läheb kole kiireks, kui COM kavatseb selle alles juuni lõpus esitada ja PRES 20.07 Coreperis NK ühispositsiooni saavutada. Lisaks kardetakse, et EP võtab 2017 MFF ülevaatuse pantvangiks (loogiline, paraku). Vene sanktsioonide pikendamine tundub olevat lähedal, aga oktoobri ÜKl võiks toimuda suhete laiem arutelu – seda on aeg-ajalt ikka vaja. Rände alt loodab SK vaikselt edeneda; või siis igatahes vaikselt. Tõuseb kaubanduse teema. See on ala, kus EL on seni alati suutnud tulemusi saavutada. Nüüd on aga Kanada leppega tõsised probleemid, kardetakse, et segalepinguna jääks ta mitme LR poolt ratifitseerimata; ja kui Kanada lepe jääb tulemata, näeme TTIPi nagu surnud eesli kõrvu. Fakt on, et mitmes LRs on (vaba)kaubandus saanud sõimusõnaks ning nii EL-il kui väikesel avatud majandusel nagu EEl on sellest trendist vaid kaotada.

Pärastlõunal NK peajuristi juures kontrollimas, kas meie planeeritav skeem euroministri rolli täitmiseks võiks vett pidada. Võiks, nüanssidega. Lähemalt ajalehtedes.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga