14.06.2016

Umbes poolega [[Coreper]]ist lõuna järgmise eesistuja [[SK]] juures. Põhiteema muidugi [[UK]] rahvahääletus 23.06. Enne seda (ja kas ka pärast?) ei saa õieti millestki mõistlikult rääkida. Kuna kohal ka [[UK]] kolleeg, siis saime päris hea ülevaate hetkeolukorrast. EL-i jäämise pooldajad veel paanikas pole, aga taevas pole sugugi pilvitu. Ent iga referendumi puhul on [[UK]]s nädal-kaks enne toimunud jõnks muutuse suunas, et siis status quo poole tagasi valguda. Seda loodetakse ka nüüd ning sel nädalal on juhtroll jah-kampaanias hoopis opositsiooniliste tööparteilaste käes. Eelmine peaminister Brown, kelle aega ses ametis küll kuidagi õnnestunuks ei saa pidada, on, nagu ka enne Šoti referendumit, tõusmas riigimehelikesse kõrgustesse.

Muudest teemadest. 2017 eelarvega läheb kole kiireks, kui [[COM]] kavatseb selle alles juuni lõpus esitada ja [[PRES]] 20.07 [[Coreper]]is [[NK]] ühispositsiooni saavutada. Lisaks kardetakse, et [[EP]] võtab 2017 [[MFF]] ülevaatuse pantvangiks (loogiline, paraku). Vene sanktsioonide pikendamine tundub olevat lähedal, aga oktoobri [[ÜK]]l võiks toimuda suhete laiem arutelu – seda on aeg-ajalt ikka vaja. Rände alt loodab [[SK]] vaikselt edeneda; või siis igatahes vaikselt. Tõuseb kaubanduse teema. See on ala, kus EL on seni alati suutnud tulemusi saavutada. Nüüd on aga Kanada leppega tõsised probleemid, kardetakse, et segalepinguna jääks ta mitme [[LR]] poolt ratifitseerimata; ja kui Kanada lepe jääb tulemata, näeme [[TTIP]]i nagu surnud eesli kõrvu. Fakt on, et mitmes [[LR]]s on (vaba)kaubandus saanud sõimusõnaks ning nii EL-il kui väikesel avatud majandusel nagu [[EE]]l on sellest trendist vaid kaotada.

Pärastlõunal [[NK]] peajuristi juures kontrollimas, kas meie planeeritav skeem euroministri rolli täitmiseks võiks vett pidada. Võiks, nüanssidega. Lähemalt ajalehtedes.