14.06.2013

Terve päev kaubandusFAC Luksemburgis, asendasin ministrit. Sisuliselt ainsaks teemaks EL-USA vabakaubanduslepe ehk TTIP, transatlantiline kaubandus- ja investeerimispartnerlus (ameeriklased on vist eurooplastest veel kõvemad sedalaadi nimetusi ja akronüüme leiutama). Rituaalne tants enne tänast oli üliemotsionaalne ja keskendus ühele asjale – et läbirääkimiste mandaadis ei sisalduks audiovisuaalteenused. See oli eelkõige tähtis FRle, keda mõned üksikud LR halvasti arusaadavatel põhjustel toetasid. Vastasleer, suur enamus, kuhu kuulus ka EE, kontreeris, et kui meie võtame laualt ühe teema maha, siis vastavad ameeriklased samaga ja see võib meile kaunis valus olla (nagu praegu Hiinaga, kus EL-poolsele päikesepaneelide imporditollide kehtestamisele vastati koheselt uurimisprotsessiga EL veinide võimaliku dumpingu kohta).

Täna olid positsioonid algusest peale selged, FR ütles, et kokkulepet nii, et mandaadis audiovisuaalsektor sees, ei tule, saate aru, ei tule (tegelikult lugesime seda nende ministrilt juba hommikusest Financial Timesist). Nii läkski päev (vaheaegadega 12-13, ja 16-22.30) selle peale, et leida sõnastus, mis ütleks, et audiovisuaalsektor on väljas, aga COM, kes EL nimel neid lepinguid läbi räägib, võib vajadusel tulla uuesti LR ette, et mandaati täiendada (mis iseenesest on selge ka eraldi kirja panemata). Ka see läks väga vaevaliselt, FR tegi kõik endast oleneva, et seegi lõik oleks nii piirav kui võimalik. Kell 23 õhtul lõpuks kokkulepe sündis.

Mõlemad vaidluse osapooled saavad tänast kommenteerides asjale panna peale oma spini. FR ütleb kindlasti, et meie võit, mingit audiovisuaali ei ole ega tule. COM ja pikk rida LR saavad soovi korral öelda, et vaatame nüüd, kuidas ameeriklased reageerivad – kui viskavad mingi EL-le eriti valusa teema välja, eks siis tuleme oma mandaadi juude tagasi (mõni võib isegi loota, et USA pool väga jõuliselt vastab). Kahju on ikkagi, kaalul on potentsiaalselt ikkagi tohutu tähtsusega lepe, mis hõlmab maailmakaubandusest 1/3 ja millel on seetõttu potentsiaali kujundada globaalseid kaubandusstandardeid aastakümneteks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga