14.04.2014

FAC ainsaks sisuliseks aruteluteemaks Ukraina. Täielik lauaring, järelduste draftimine. Paraku ei suutnud FAC vajaliku konkreetsusega nimetada ega anda hinnangut Venemaa osalusele praegustes rahutustes Ida-Ukrainas. Paljud välisministrid ütlesid küll ära, et muster on täpselt sama, mis mõned nädalad tagasi Krimmis – eraldusmärkideta sõjaväelased, kes ilmse plaani järgi objekte üle võtavad. Enim, mis suudeti, oli soov, et Venemaa ütleks nendest aktsioonidest lahti (repudiate). Põhjendus, mida pehme sõnastuse kaitseks toodi, oli soov mitte kahjustada 17.04 otsekui toimuma pidavaid kõnelusi Ukraina, Venemaa, USA ja EL osalusel. Vaatame, kas need tegelikkuses üldse aset leidma saavad.

Pisut edasiviivama poole pealt otsustati, et sanktsioonide nn 2. faasis täiendatakse olemasolevat nimekirja. Täiendamine ei pruugi piirduda üksikisikutega nagu seni, seda väljendati ühemõtteliselt. Otsustati ette valmistama hakata CSDP missiooni. Pikem arutelu peeti vastuse üle Putini kirjale Ukraina gaasitransiidist sõltuvatele LRle. Samal teemal toimus täna telefonikonverents COM juhtimisel kõigi LR energeetikadirektorite vahel ja homme jätkatakse ministrite tasandil. EL vastab kirjale ühiselt (meie soov ja soovitus oli ka kaasata EL-i mittekuuluvad adressaadid, ja ka Ukraina – see oleks päris hea ühtsuse väljendus, kuid praktikas vaevalt tehtav) ja pärast põhjalikke arutelusid. Me valime ise vormi, viisi ja tempo.

 

Varem heakskiidetud kujul nimetati, et COM valmistab ette sanktsioonide 3. faasi, väljendati toetust Moldovale ja Gruusiale ning et Krimmi mittetunnustamispoliitika ettepanek COM poolt on kohe-kohe valmis (COM peakski selle homme heaks kiitma või teadmiseks võtma, igatahes: LRdele esitama). Lõpuks, mitte päris tähtsuseta on fakt, et täna kiideti formaalselt heaks autonoomsed kaubandusmeetmed Ukrainale, tollide kaotamine või oluline vähendamine laiadele kaubagruppidele. See kõik siiski on napivõitu lohutus selle eest, et  Venemaa aktsioone ei suudetud õige nimega nimetada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga