14.03.2013

Eile võttis EP vastu oodatud resolutsiooni MFF kohta. Parlamendi lähenemine sellele teemale on märkimisväärselt realistlikumaks muutunud. Esiteks nõustutakse veebruari ÜK-l lepitud üldmahu numbritega, mida 27 peaministrit nagunii poleks muutma hakanud. Teiseks loobuti salajase hääletuse nõudmisest, mis oleks MEP-id vabastanud oma koduriigi erakondade ja valijate kontrollist. Nüüd võivad tõelised läbirääkimised EP ja NK vahel alata. IE eesistujana on protsessi tegelikult meie poolel juba ka alustanud.

Parlamendi peamised nõudmised on järgmised: esiteks tahavad nad, et enne kokkulepet aastate 2014-2020 eelarve üle oleks lepitud 2013. aasta oma. Täiesti arusaadav ja mõistlik ja usun, et NK arvestab sellega. Teiseks, poliitiline deklaratsioon omavahendite üle. Ennustan, et deklaratsiooni saab, omavahendeid aga mitte, vähemalt NK poolel ei ilmnenud 1,5 aasta jooksul, mil eelarve teemat menetleti, küll mingit valmisolekut selleks. Kolmandaks, juriidiliselt siduvat kokkulepet eelarveraamistiku ülevaatamiseks mõne aasta pärast. Neljandaks, paindlikkust nii eelarveaastate kui ka -rubriikide vahel raha ümbertõstmiseks. Kahes viimases võidakse kokku leppida, aga konkreetses olukorras tuleb jälle ette see netomaksjate blokeeriva vähemuse asi NK poolel, mis ei taha lubada suuri muutusi eelarves. Aga see tuleb ette alles paari aasta pärast.

Kokkuleppe saavutamiseks EP-ga kulub veel hulganisti töö- ja öötunde. Aga teeots on kätte näidatud ja lõpphääletus võiks optimistide meelest toimuda mai, pessimistide jaoks juuli plenaaristungil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga