14.01.2017

Õpetlik on lugeda väljaande Politico artiklit ES positsioonist EL-is. Suuruselt 5. LR, pole ta viimasel ajal ometi EL areenil mänginud nii suurt rolli kui võiks. Mõni viimane peaminister pole Brüsselis väga aktiivne olnud, möödas on CFSP kõrge esindaja Solana, COM rahandus- ja konkurentsivolinike Solbese ja Almunia ajad (kõik olid oma ametis väga mõjukad). Need aga ongi asjad, mis määravad LR positsiooni EL-is: suurus, jõukus, kodune poliitiline ja majanduslik olukord, panustatav poliitiline ja diplomaatiline ressurss – kaht esimest ei saa kiiresti muuta, muid küll. Praegu tundub ES valitsusel olevat tahet senisest enamaks panustamiseks, märgiks selle kohta on kindlasti ka mu endise Coreperi-kolleegi Dastise nimetamine välisministriks.

Aga mõned muudki tingimused suurema rolli taotlemiseks paistavad olemas olevat. ES majandus on kriisist jõudsalt kosunud, mitmel suuremal LRl (DE, FR, NL, ehk ka IT) on tulemas valimised ja sellega kaasneb tavaliselt vähenev tähelepanu rahvusvahelistele teemadele. Lisaks pole ESs (nagu ka PTs) kogu kasinuspoliitika ja EL-i probleemide kiuste kerkinud esile tõsiseltvõetavat euroskeptilist erakonda või liikumist. Ikka veel tundub kehtivat suure mõtleja Ortega y Gasset sajandivanune tõdemus: Hispaania on probleem, Euroopa on lahendus. Ainsa koduse nõrkusena voib märkida Kataloonia iseseisvuspüüdlustega seonduvat.

Mõjukuse suurendamise absoluutne eeldus on tihe ja pidev töö teiste LRdega nii diplomaatide kui poliitikute poolt. Välispoliitikas õnnestuvad üksikaktsioonid harva; ja mõjukuse kasvatamine, positsiooni parandamine on igal juhul pidev töö – konstruktiivne töö eelnõudega, oma erihuvide osaline tahaplaanile jätmine, sidemete loomine ja ülalpidamine, liitlaste otsimine ja hoidmine. EL asjades on kindlasti vaja  peaministri, poliitilise juhtkonna otsest pidevat panust. Aga kui hästi läheb, on sellest võita nii kogu unioonil kui ka teistel integratsioonimeelsetel, mõistlikel LRdel. Ka Põhja-Balti rühmal, kel UK lahkudes on igal juhul vaja otsida uusi liitlasi, ja seda ka esmapilgul harjumatuist ilmasuunist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga