13.12.2016

GACi pikim ja emotsionaalseim teema oli laienemine, täpsemalt järeldused laienemise kohta. Nagu Gondori kroonika lugejad teavad, on tegu EL poliitikaga, mis liigub teosammul, aga ikkagi liigub, tegu on ühiselt kokkulepitud poliitikaga, mis hetkel EL prioriteetide ülemises otsas ei figureeri. Samas, EL-is ei võeta ühtki juba laual olevat asja päriselt tagasi. Seekord, nagu enamasti, oli põhiküsimus Türgi, täpsemalt läbirääkimiste peatamise nõue, karmimalt AT ja pehmemalt NL poolt. Püüdis PRES kuidas püüdis (ja vast oleks võinud rohkem püüda), AT ei saanud nõustuda millegi vähemaga kui läbirääkimiste külmutamisega, sellega polnud teised aga nõus; ja nii jäidki järeldused vastu võtmata – laienemise puhul on vaja konsensust, neid asendasid PRES järeldused. Minu mäletamist mööda on see esimene kord, mil laienemisjäreldused jäävad vastu võtmata, see on väga halb pretsedent. Balkanil on juba kord riikide vahel väga palju kahepoolseid probleeme – peamiselt piirid, aga ka muu – ja tänane lausa ahvatleb edasisele mängulisusele, kahjuks.

15.12 ÜK järelduste üle tavapärane lauaring. Rändeteema fookus välismõõtmel, majanduse all tervitatavalt siseturul, sh teenustel ja digiturul – meile väga sobib. Kaitseteemal FR ja DE jätkuv ambitsioonikus. Kaitsekulutuste tõstmise vajadus on esimest korda nii tugevalt sees – küllap Trumpi valimise mõju. EL-ile mitteomaselt tahetakse teha ka viide NATO-sse kuuluvate LR kohustustele alliansi ees – pole kindel, et jääb sisse, aga tore, et püütakse. EE jaoks eriti oluline küberkaitse teema EL-NATO koostöö alt.

Kinnitasime 3 institustiooni ühisdeklaratsiooni 2017nda seadusandliku töö prioriteetide üle, aasta pärast tuleb EEl see protsess läbi viia. IT ei saanud ikka veel nõustuda MFF ülevaatusega. Natuke palju hakkab sedalaadi lahtisi otsi saama, või siis lihtsalt tänase emotsiooni põhjalt tundub nii?

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga