13.11.2012

Peaminister Ansip taas Brüsselis. Seekord korraldasid ÜKP sõprade konverentsi PL ja PT, kohal kõik pluss Barroso, Schulz ja ka sotsiaalpartnerite, Euroopa tööandjate ja ametiühingute esindajad. Grupp püsib koos ja nii COM kui EP poolt julgustakse seda väga – see on LR rühm, mis seisab suuremate Euroopa investeeringute eest. Ansipi esinemise üks põhipunkte oli: Kui tahetakse kärpida ÜPP raha, on tänavad demonstrante täis, voolab piim, ammuvad lehmad ja põletatakse traktorikumme. Miks aga ei protesteerita, kui kärbitakse või pisendatakse ÜKP-d? Teine Ansipi sõnum oli toetus CEF, vajadus Euroopat ühendada kui üks kontinendi ühtekuuluvuse demonstratsioon. CEFilt ära võetav raha ei tule meile tagasi.

Loomulikult kohtus peaminister võimalust kasutades ka EP juhtidega. President Schulzi ja liberaalide fraktsioonijuhi Verhofstadiga oli ta rääkinud juba varem, sotsiaaldemokraatide rühma esimees Swoboda käis eile Tallinnas. Täna olid nimekirjas eelarvekomitee esimees, endine FR eelarveminister Lamassoure ja EP suurima, konservatiivide rühma esimees Daul. Rääkisime 3 Balti riigi MFF-mured ära, toetasime LV liitumissoovi euroalaga ja saime üllatavaltki sooja toetuse, eriti CEF osas. On ju mõjus, kui saab öelda: Moskvaga on meil hea raudteeühendus, aga ka 20 aasta EL-integratsiooni järel pole meil ikka raudteed Euroopasse! Need parlamendikohtumised valmistavad ette eelarveläbirääkimiste seda faasi, mis tuleb pärast kokkulepet ÜK-l. Ei saa välistada, et mõni 3 Balti riigi soovidest jääb seal rahuldamata ja meil tuleb lahendust otsida EP-st.

2013. aasta eelarve pärast tantsis EP, kui Mihkel Mutti laenata, mau-maude sõjatantsu. Lamassoure teataski õhtupoolikul, et läbirääkimised NK ja COM-ga katkevad. Elu see kellelgi kergemaks ei tee, nüüd peab COM välja tulema uue eelnõuga ja protsess venib mitmeid nädalaid. EP jaoks on selle sammu tegelik sõnum aga: Võtke meid MFF-läbirääkimistel tõsiselt! EE igatahes võtab ja näitas seda täna peaministri tasemel.

Peaministri visiidi ametlik pressiteade siin.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga