13.09.2016

Asendasin uut välisministrit Riias toimunud [[DE]] ja Balti riikide välisministrite kohtumisel. Formaat on traditsiooniline, toimub kord aastas, alates 1994ndast. Seekordse kohtumise lisaelement oli diplomaatiliste suhete taastamise 25nda aastapäeva tähistamine. Selle puhuks tegime ka avalduse, mis tunnustav [[DE]] rolli ja abi suunas meie riikidele ja piirkonnale, aga eriti praegu, mil nad tulevad [[LT]]sse paigutatava NATO pataljoni raamriigiks, õigustatud kah.

Piirkonda puudutavatest teemadest esitasid [[DE]] ministri Steinmeieriga kaasas käivad 50 ajakirjanikku muidugi teravaid küsimusi [[DE]] relvastuskontrolli ettepanekute ja [[LT]] välisministri Linkevičiuse üpris kriitilise reaktsiooni kohta neile. Steinmeier selgitas oma ja Linkevičius oma vaatenurka.

Muudest teemadest peamised: EL-Vene suhted ja Ukraina konflikt. Steinmeier on Minski raamistikku palju panustanud ja läheb ka Riiast koos oma [[FR]] kolleegiga otse Kiievisse. On selge, et kui julgeolekuolukord pole enam-vähem rahulik, siis ei saa Ukraina valitsuselt ka oodata poliitilisi samme, mis rahva seas väga ebapopulaarsed. EL ei pea oma Vene-poliitikat kuidagi häbenema ega selle tulemuslikkuse pärast muretsema – kurssi tuleb hoida! 02.-03.09 toimunud mitteametliku [[FAC]]i arutelude sisu ja toon olid ka üpris ühesed. Kevadel kokku lepitud 5 põhiprintsiipi on jõus ja täidame neid, mh kahepoolselt, ka tsiviilühiskonna ja inimestevaheliste suhete oma.

Teine suur teema oli EL tulevik pärast Brexitit, seda nii lõunalauas kui Stokholmi majanduskooli Riia filiaalis toimunud arutelupaneelis. Üksmeelselt arvati, et kuigi suuri samme kummaski suunas – edasine integratsioon või pädevuste tagasiandmine [[LR]]dele – praegu realistlik läbi viia pole, pole hetkel, igatahes mitte 16.09 Bratislava mitteametlikuks tippkohtumiseks, ka vormumas veel mingit kompromissilaadset seisukohta 27 edasimineku suuna kohta. Arvan ise, et siin on oluline ka [[UK]] endaga toimuv – kui Londonis jõutakse ühisele arusaamisele, millist ja millal-Brexitit nad tahavad ja käivitatakse päris lahkumisprotsess, siis peavad ka 27 edasi liikuma. Nii pressikonverentsil kui paneelis küsiti ka [[LU]] välisministri värskete väljaütlemiste kohta, et [[HU]] liikmesus tuleks põgenike kohtlemise pärast peatada või isegi lõpetada. Tõdesime kõik ohates, et praegu (kui klubis kunagi) on dialoogi, kokkuleppimise, mitte väljajätmise ja -arvamise aeg.