13.07.2017

Vast viimane EE eesistumisprioriteetide esitlemisürituste pikas reas, seekord EL Regioonide komiteele Brüsselis. Jälle olukorrast unioonis, jälle 4 prioriteediblokki, seekord pisukese rõhuga regioonidele ja ÜKPle. Vastuvõtt jällegi tervitav, eriti digimõõtme osas. Pisut ehk isegi üllatavalt, ent muidugi positiivselt, käsitlesid 2 vastusõnavõttu 5-st idapartnerlust ja toetasid tugevalt. Sain siis ka oma lõppsõnas kinnitada, et (eriti piiriäärsete) piirkondade ülepiiri koostöö idapartneritega on väga oluline ja potetsiaalikas.

Muudest küsimustest mure tulevase MFF ja eriti ÜKP pärast, arusaadav. Eelarvearutelud seisavad kõik alles ees ja saavad päriselt alata alles pärast Brexiti eelarvemõjude selgekstegemist. Need ei puudutagi niipalju nn lahkumisarvet, vaid lahkumise sisu – kui peaks minema nii, et UK peaks jääma osalema mõnes EL poliitikas, on sellel ka nn osalemistasu. EE on igatahes julgelt suuremahulise MFF poolt, senine 1% lagi RKT-st ei tohi olla mingi püha lehm. EL kasu kodanikele ilmneb ikkagi suuresti investeeringutest ja muust käegakatsutavast, mida EL rahaga tehakse. ÜKP tulevikuaruteludel (mis algavad meie eesistumise ajal) esindame me vähimarenenud regioonist üleminekuregiooniks (SKT üle 75% EL keskmisest) kasvanud riiki ja saame seda enesekindlamalt selle ühispoliitika kasust ja jätkuvast vajalikkusest rääkida.

Kogu prioriteetideesitluse saaga lõpetuseks, millest ka EE avalikkus, ka kui mõneti nüri nurga alt, osa on saanud. Ühegi viimaste aastate eesistujavahetusega pole kaasnenud sellist ootust ja tähelepanu (ka rahvusvahelises meedias). Peamiseks põhjuseks meie digimaine ja digimõõde kui meie eesistumise horisontaalne prioriteet – oleme sellega lihtsalt nii usutavad. Aga ka meie 4 prioriteetvaldkonda on hästi tasakaalus ja hõlmavad. Idapartnerluse rõhutamine sobib meile samuti ja pea igas Brüsseli auditooriumis on ikka mõni kuulaja, keda see puudutab ja kes seda esile tõstab. Samuti võetakse hästi vastu, et ütleme, et keskendume konkreetsete kokkulepete, konkreetsete tulemuste saavutamisele, mis kodanike elu paremaks muudaksid. Sedalaadi pragmaatilisus (ja miskitpidi ka enesekindel tagasihoidlikkus) polegi EL retoorikas nii tavaline ja paistab positiivselt silma. Nüüd on aga plaanide esitlemise aeg läbi ja tuleb küünitada tööriistakasti poole, et neid tulemusi tõhusa tööga ka päriselt saavutama hakata. Ei maksa arvata, et hea vastukaja saanud esitlemisega on eesistumise selgroog juba murtud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga