13.07.2016

Lühike Coreper alustas tuuride ülesvõtmisega 18.07 FAC teemal. Seal päevakorras Ladina-Ameerika, Hiina, ränne, globaalstrateegia. Hiina-suhete üle ja eilse ÜRO alalise vahekohtu otsuse üle pole töögrupp ega PSC veel kokkulepele jõudnud. Eriti viimane on kahetsusväärne, kuna EL-il kui rahvusvahelist õigust ülimaks pidaval ühendusel tuleks praegu kindlasti midagi ÜRO-d toetavat öelda. Mõni küsis, et kui Coreperil on täna lühike päevakord, siis miks me ise seda protsessi üle ei võta? FAC eel on CFSP kõrge esindaja kokku kutsunud ka 28 LR välisministri mitteametliku õhtusöögi, et arutada, mis CFSPst ilma UKta saab. Selle kohta küsimusi, et kuidas on võimalik, et ministri takistatud olemisel ei saa keegi teda asendada – tähendab, LR jääb esindamata?!

Samal teemal jätkasime lõunalauas. Ütlemist oli kõvasti. Esiteks, 29.06 ütlesid riigijuhid, et kogu nn Brexiti-protsess on nende kontrolli all. Teiseks, samad ütlesid samas, et mingeid läbirääkimisi enne lahkumisprotsessi käivitava Lissaboni leppe paragrahv 50 jõustamiseni ei alustata – UK senine välisminister Hammond ütles aga, et 17.07 võib jõuda kokkuleppele praegu riigis viibivate teiste EL LR kodanike staatuse üle?! Kolmandaks, väga täpselt tuleb jälgida, et arutelud UK lahkumise ja EL27 tuleviku üle oleksid lahus – Brexitijärgse CFSP arutamine aga sulataks protsessid ühte, nagu sõidaks rong jaama. Neljandaks, keerulisel ajal on muidugi ka kompassi ehk suunataju vaja, aga ankrut ehk reegleid tasub ka silmas pidada (kahjuks ei ole ma neid ilusaid võrdlusi ise välja mõelnud, tulevad ÜK eelmise eesistuja kõnekirjutaja Van Middelaari sulest).

Juhtisin ka tähelepanu sellele, et igasuguseid aruteluformaate ja -foorumeid EL tuleviku üle tekib praegu metsikult palju ja väga erinevates variatsioonides, mis on arusaadav. Aga inimlikult on ka nii, et mida suuremad ja vanemad on LRd, kes osalevad, seda kahtlustavamalt vaatavad kõrvalt need, kes kutset ei saanud. Noblesse oblige.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga