13.04.2016

Ka täna oli nii, et Coreperi istungist tähtsam oli mitteametlik lõuna. Istung ise võttis kiiresti läbi Türgi tegevuskava hetkeseisu – kokkulepe momendil töötab, töötab ka GR-Türgi kahepoolne tagasivõtulepe. Aga GRs üha kasvab ümberpaigutatavate hulk ja 1:1 skeemi päriselt rakendamiseks Türgiga peab ka valmis olema. Kõigil LRl paluti ümberpaigutamise ja -asustamise kohad valmis ja oma abijõude GRs kauem hoida. Olgu.

18.-19.04 FACil on idapartnerite kõrval olulisim teema kaitseministrite formaadis arutatavad hübriidohud. COM on oma paberiga välja tulnud, hea, eriti arvestades, et 2 aastat tagasi tehti seda sõna (hübriid) kuuldes Brüsselis enamasti lihtsalt “möh” – praeguseks aga tunnistab kogu EL, et ohud olemas. Nüüd on siis kaitseFACil planeeritud lühikesed protseduurilised järeldused. Mis on iseenesest meile sobiv, seda enam, et seal nimetatakse ka EL-NATO koostööd, ja hübriidohtude tõrjumine on teema, kus EL-il on rohkem asjatundmist ja ressurssi kui NATO-l. Aga päris töö nendest järeldustest alles algab, ja siin on nagu iga uue asjaga, teda on raske kuskile struktuuri paigutada, üht vastutajat määrata. Selge on igatahes, et COMl on EEAS kõrval või pigem ees oluline roll, kuna teemad nagu energia, kaubandus, piirid jne on ju COM teemad.

Edasi pikale lõunale. PRES pani kõigile sissejuhatuseks südamele, et Türgi tegevuskava täitmine hakkab lähinädalatel päriselt pihta ja LR peavad selleks valmis olema, kiire panustamisvalmidusega. EE on. Teiseks soovisid PRES ja COM teada LR esialgseid reaktsioone, suuri poliitilisi probleeme COM pakutud EL ühtse asüülikavaga. EE poolt on kõige olulisem, et asüülitaotluste menetlemist reguleeriva Dublini määruse põhimõtted peaksid paika jääma, lisades vaid kriisimehhanismi (küllap on tõsi, et ükski LR poleks üksi hakkama saanud sellise immigrantidevoo kasvuga nagu 2015 IT ja eriti GR tabas), et kriisimehhanismi saab käivitada NK, mitte COM, et ükski võimalik mehhanism ei tohi ümber jaotada illegaalset immigratsiooni ja et igasugune võimalik jaotusvõti peab põhinema vaid SKT ja rahvaarvul. Arutelu kokkuvõte on siiski see, et automaatsele mehhanismile (kõik EL-i saabujad lähevad suurde ühtsesse loosirattasse) pole NKs enamust loota, aga selle poolt on mitu suurt ja mõjukat LR, nii et läheb vaevaliseks, ei usu, et hobune pääseb siin vaid kerge ehmatusega. 21.04 arutavad asja siseministrid ja mai alguses tahab COM päris-eelnõuga välja tulla (eelpool viidatu oli vaid arutelupaber variantidega). Loodan väga, et COM kuulab LR siin ülimalt ergu kõrvaga – rändeteemal on EL-sisest arusaamatust juba piisavalt olnud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga