13.03.2013

ÜK-ks valmistudes üks artikkel päevateemal ehk üha enam tuure koguval ideoloogilisel debatil kasinus versus kasv. On nimelt arvata (või karta), et selleteemalist arutelu pole peaministrite vahel päriselt võimalik vältida, eriti kuna akuutne kriis hetkel ei kummita. USA nimekas mõttekodalane ja mitmeid rahvusvahelisi organisatsioone nõustanud Dan Steinbock kirjutab sisust küll tunduvalt värvikama pealkirja all, et EL kriisihalduse senine keskendumine vaid kärpepoliitikale ilma majandust stimuleerimata ei tooda soovitud tulemust. Teiseks ennustab ta, et nn “kasinusevariandi pealesurumine Brüsseli poolt” õnnestub vaid väikeste LR puhul nagu GR, IE, PT või varsti CY. ES või IT sellele lihtsalt ei alluks. Varsti võib kasinusliini toetajate hulgast nii välja kukkuda isegi DE. EL vajab kärpepoliitika ja kasvu soodustavate poliitikate ümberseadistamist ja nende rakendamise järjekorra muutmist, lõpetab Steinbock. Senise kursi kramplik hoidmine ei aita, kui laev on vaikselt vajumas, hoiatab ta.

On põhjust arvata, et sarnased mõtted on mitme homme Brüsselisse koguneva peaministri peas. Sest need on mõnegi LR sisepoliitilise debati keskmes, olen sellest Gondori kroonikas varemgi kirjutanud. Pole ime, et eesistuja Herman Van Rompuy teeb endast oleneva, et vältida selliste argumentide kandumist peaministrite aruteludesse. Praegu tuleb nimelt see kasinusvastane laine lihtsalt välja kannatada ja rahulikult viia ellu juba vastuvõetud otsused, majandusvalitsus ja Euroopa semester. ÜK järeldustesse jääb loodetavasti sisse mustandis sisaldunud lause “implementation continues to be the key“, ellurakendamine on jätkuvalt võtmeküsimus. Akadeemilised majandusteadlased, mõttekodalased ja kohati ka nn angloameerika majandusajakirjandus (Brüsselis väga negatiivne termin, EE esinduses mitte niiväga, siiski) on tihti alahinnanud just poliitilist tahet “Euroopa projekt” päästa. Selle tahte üks osa või väljendus on ka, et püsitakse valitud kursil, see on poliitilise protsessi loogika, mis ebaõnnestumisi naljalt ei tunnista. Või igatahes mitte kiiresti ei tunnista. Valitud kurss on praegu nn kasinuskurss, mis praktikas tähendab eelarvepuudujäägi vähendamist ja struktuurseid reforme LR-des. Solidaarsus ehk rahaline abi on ju ESM-i ja potentsiaalselt ka EKP lubatud OMT näol samuti olemas, tõsi, karmidel tingimustel (ja kuidas see saakski teisiti olla).

Loodetavasti homme-ülehomme siiski suuremaks teoreetiliseks vaidluseks ei lähe. Märtsi ÜK ongi (kui akuutset kriisiolukorda ei juhtu olema) rohkem juuni oma ettevalmistav tippkohtumine. Juunis aga on arutluse all nii 2012 heakskiidetud nn kasvupakti ehk majanduse stimuleerimise meetmeteplaani ellurakendamine ja igale LR esitatavad majanduspoliitilised soovitused.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga