13.02.2015

Poolepäevane [[Coreper]]. [[PRES]]l oli algselt idee teha kohe pärast [[ÜK]] hommikusöök eesistuja Tuski kabinetiülemaga, et anda ülevaade [[ÜK]]st. Väga asjalik mõte, sest kuna tippkohtumise ruumis on riigijuhid üksi, siis kujuneb seal räägitust tihti mitu(kümmend) erinevat pilti. Saadikud on nadis olukorras, kuna peavad hakkama oma peaministri öeldut teinekord hakkama edasi arendama, ajama, aga sõltuvad ainult oma peaministri poolt öeldust., Selle ütlemise tase ja vorm aga erinevad riigiti ja isikuti väga. [[EE]]l on hästi läinud, meie delegatsiooni on briifitud ja briifitakse päris hästi pluss smsid. Aga mõni kolleeg on öelnud, et kõik, mis tema kuuleb, on see, mis teel lennujaama autos öeldakse ja Zaventemi lennujaama läheb eskordiga sõites umbes 5 minutit (mille käigus peaminister peab võib-olla ka säutsuma, abikaasale helistama ja uudiseid lugema). Igatahes, [[Coreper]]i informeeris [[NK]] peasekretär Corsepius ja tema informatsioon ei erinenud meile juba teadaolevast (vt Gondori kroonika 12.02.2015). Sai kinnitust, et [[DE]], [[FR]] ja Ukraina tegutsesid Minskis ühtselt, president Porošenko oleks oma sõnul üksi olles umbes 5 korda laua tagant lahkunud. Samuti oldi pidevalt informeeritud [[ÜK]] eesistujat Tuski ja [[CFSP]] kõrget esindajat Mogherinit. Midagi pole teha, ongi nii, et selles protsessis esindavad EL-i need 2 [[LR]] ja rohkem kui täielikku informeerimist ei saa me EL osalust nõuda. Mina kasutasin juhust ja kiitsin EL luurekeskuse briifingupaberi saatmist, mis aitas ses elutähtsas küsimuses kõiki riigijuhte nn ühel lehel hoida. Paar [[LR]] kasutasid juhust ja nõudsid kiiremat edasiliikumist terrorismiavalduses sisaldunud küsimuste lahendamisega. Kas [[EMU]] tulevik tuleb arutlusele juba märtsi, või alles juuni [[ÜK]]l, ei teata praegu veel arvata.

Saavutasime põhimõttelise kokkuleppe [[MFF]] määruse muutmise üle. Nimelt on mõne EL fondi rakenduskava kinnitamine veninud ja see tingis kogu eelarve modifitseerimist. Saime hakkama, kuigi nendes asjades jäävad alati kahtlused üles – no et kas ikka jõuab “oma” raha enne eelarveperioodi lõppu kätte saada. [[EE]]l kui hea absorbeerimiskogemusega riigil nii suuri kahtlusi polnud.

Edasi pikem arutelu nn Junckeri plaani, täpsemalt Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi ([[EFSI]]) loomise eelnõuga. Põhiküsimus praegu on EL poolt sissepandav raha, mis tuleb [[CEF]]ist ja teaduse- ja innovatsiooniprojektidele ettenähtud Horizon-2020 fondist. Paljudel [[LR]] oleks muudatusi-täpsustusi sellele, kust täpselt raha ikkagi tulema peab (või siis, kust mingil juhul ei tohi võtta), aga üsna üksmeelselt tõdet, et kui hakkad siin [[COM]] ettepanekut muutma, avad Pandora laeka ja kõik tahavad muudatust. Nii et [[ECOFIN]] saab 17.02 arutada paberit, millel on valdava enamuse [[LR]] toetus.