13.01.1016

NL eesistumise esimene  Coreper algas lõunaga, kus väga avameelselt peamiselt rändest. Selge, et püüame väga kiiresti ühtsema piirivalve eelnõuga edasi liikuda, teemade, mitte lõikude kaupa. Regulaarselt raporteeritakse ka Coreperile, mis on vahend või vähemalt katse erialainimeste nn traditsioonilistest instinktidest üle olla või nende juurest edasi liikuda. Üldse ei tundu, et Coreperi roll kriisistaabina väheneks. Palju juttu Türgist, sellest, kui tõhusad hoovad sel riigil praegu käes on – kuna mõõdupuu on konkreetsete immigrantide arvud ja nad tulevad praegu üle Türgi-GR piiri, suurt ei mujalt, siis võib asja vaadata nii, et Türgil on võimalus otsustada EL kriisihalduse edukuse üle. Kardan, et selles olukorras EL poolne “tavapärastes raamistikes” tegutsemine ei ole piisav. Seda näeme kevadhooajal kindlasti.

Sai ka üpris selgeks, kui vähe meil rändekriisiga tulemuste saavutamiseks aega on. Ükskõik mis või kuidas, hiljemalt 12.05 tuleb Schengeni reeglite järgi kaotada esimene sisepiiri kontroll, DE ja AT vahel ja kui DE kodanikud ja valitsus veendunud pole, et kriisihalduses on tõsised edusammud, välispiiri enam-vähem peab, siis kardan, et kinni see piir jääb ja siis on juba üpris raske hakata seletama, et Schengen ikka kehtib, inimesed.

Coreperi pärastlõunasel istungil anti pärast nägelemist ja DE jäädeski vastu mandaat ühtse hoiusekindlustuse ehk EDISe ad hoc töörühmale. Türgi 3 miljardi suurust rahastut ei saanud ikka heaks kiita, ITl jätkuvalt probleemid. Aga see-eest valmistatakse kasutamist juba ette, nii et kohe kui jah-sõna käes, saab ellu viima hakata. 18.01 FAC peateema meie jaoks on Ukraina, kus arutelus soovitakse keskenduda sealsetele reformidele ja nende toetamisele EL poolt. Ja meil ka üks väike oma plaan seal. Järeldusi Ukraina üle küll ei tule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga