12.10.2016

Asendasin ministrit Riigikogu väliskomisjonis, teemadeks 17.10 FAC ja 18.10 GAC, viimane vaatega 20.-21.10 ÜKle. FACil globaalstrateegia järeldused ja selle edasised rakenduskavad. Strateegia on CFSP kõrge esindaja Mogherini opus magnum ja küll ta hoolitseb ka selle eest, et järeldused saaksid konsensusega kokku lepitud ja ka rakenduskavad kinnitatud. Neid viimaseid on õige mitmel alal ja õige konkreetsete tähtaegadega. LRd võivad ju tahta ja tahavadki mõnd teemat või aspekti enam rõhutada või kiirendada – kaitseteema üks sellistest – aga küllap siingi kõik kirja saab. FACi muude punktide all: Tuneesia puhul noogutatakse Araabia kevade ainsa helgema laigu poole, rände all kuulatakse ülevaadet 5 lähteriigiga sõlmitavatest lepetest. Süürias muutub olukord eriti viimasel ajal kiiresti, ja traagilisemas  suunas. Kindlasti tuleb kõne alla ka eri osapoolte vastutus Aleppo kohutava olukorra eest.

ÜK teemadest on ülikeeruline väliskaubandus. Praegu tundub minevat sinnapoole, et valmis või töösolevaid leppeid (Kanada ja TTIP, aga ka Jaapan) püütakse nn päästa sõnumitega vajadusest kasutada (ka uusi) tasakaalustavaid meetmeid dumpingu vastu jne. Kas see aga veenab inimesi, kes on vabakaubanduse vastustamisest endale religiooni teinud? Tõenäoliselt on siin ikkagi vaja mingit uutmoodi dialoogi kodanikega. Ka ÜK arutab Süüriat ja loomulikult on päevakorras ka Vene-poliitika arutelu. Ent nagu ikka jõuavad järelduste välispoliitikaosad LRdeni vahetult enne ÜK, mis ka loogiline, kuna olukord neil aladel võib kogu aeg muutuda. Siiski on praegu raske näha EL Vene-poliitika olulist muutmist, või isegi sellesuunalisi katseid järgmisel nädalal; aga  ÜKni ka veel 9 päeva aega.

Sõin lõunat IE saadikuga Tallinnas. Kui veel aasta-paar tagasi võidi küsida, miks on väikesel kaugel LRl teises samasuguses saatkond, siis praegu seda küsimust enam pole – niipalju rohkem on keerulisi sisulisi küsimusi julgeolekust Brexiti ja EL tulevikuni. Brexitist on IE kõige enam otseselt mõjutatud LR. Ühine liikmesus on sisse kirjutatud mitte ainult igapäevasse läbikäimisse IE ja UK vahel, kaubavahetus, vaba liikumine jne, vaid ka Põhja-Iiri rahuprotsessi dokumentidesse. Täiesti selge, et ollakse väga mures, samas: mida “kõvem” Brexit paistab tulevat, seda suurem mure on ülejäänutel EL27 ühtsuse ja tuleviku pärast. Jutuainet jätkus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga