12.10.2012

Vihulas, kus rääkisin avaliku teenistuse tippjuhtidele EE tulevasest (2018) eesistumisest EL-is. Sinna on veel palju aega, kuid ettevalmistustega tuleb alustada ja on juba alustatud. Sest praegu ei meenuta me kohe kuidagi tulevast PRES-i. Meil on olemas õiged instinktid EE asja ajamisel EL-is, suhteliselt hea koordinatsioonisüsteem ELS-i juhtimisel ja meid aitab ka poliitiline tsükkel valimistega 2015. aastal, mis loodetavasti tähendab, et eesistumise ajaks on ministrid suhteliselt kogenud. Kuid meil ei ole harjumust vaadata asju kogu EL huvidest lähtuvalt, pole inimesi, kel oleks NK  töörühmade juhtimiseks kogemusi ja oskusi – see on aga PRES mahukaim ülesanne. Meil pole ikka veel “rahvusvahelisi mehi”, ka mitmed EE ministeeriumid pole liikmesuseaega piisavalt kasutanud, et tekitada võimalikult laia EL-asju tundvate ametnike ringi. Poliitikute huvi ja süvenemise ebapiisav tase veel peale selle. Õnneks saab neid puudusi aegsa planeerimise ja koolitustega leevendada. Seda tulebki kevadel moodustatud valitsuskomisjonil kähku tegema hakata ja sellest Vihulas rääkisimegi.

Nobeli rahupreemia EL-ile on suurepärane uudis. Kahtlejatel, kes küsivad, miks “kriisis vaevlevale” organisatsioonile Nobel anda, soovitan lugeda Norra Nobeli komitee sekretäri Lundestadi seletust. EL sai auhinna FR ja DE lepitamise eest pärast II Maailmasõda, GR, ES ja PT demokraatia toetamise, postkommunistlike Ida-Euroopa riikide toetamise, Türgi moderniseerimise ja Lääne-Balkani rahutagamise eest. Kas tõesti vähe? Lisamärkusena veel, et Türgi ja Lääne-Balkani osa tõestab, et EL suudab rahu luua ja sügavaid ühiskondlikke muutusi toetada ka väljaspool oma piire, ilma kohese laienemisprotsessita.

3 thoughts on “12.10.2012

  1. Pole inimensi, kellel oleks oskusi NK töörühma juhtida? Samas on meil 400 EL ametnikku, kellest 70 ei ole ei tõlgid ega sekretärid. Peaks ikka leidma mõne?

    • Mõne kindlasti leiab ja isegi enam kui mõne. Aga vaja on 30-40 ja seda arvu veel kaugeltki pole. Kuid sinna on aega ja eks tegeleme.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga