12.09.2012

3 suuremat sündmust EL-i jaoks: esiteks DE põhiseaduskohtu otsus, mis lubab ESM-il jõustuda. Kuigi kohtuotsus oli agade ja piirangutega, Euroopa päästefond saab tegutsema hakata, mis on kõige tähtsam.

Teiseks COM presidendi Jose Manuel Barroso iga-aastane State of the Union-kõne EP-s. Tekst siin http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=SPEECH/12/596&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en On küllalt tõenäoline, et selle kõnelduimaks ja vaielduimaks osaks saab nn rahvusriikide föderatsiooni loomise teema ehk tihedam poliitiline lõimumine ELis ning selleks vajalikud lepingumuudatused. ELS-i direktor Juhan Lepassaar on andnud EE-poolse esialgse kommentaari, milles rõhutab debati vajalikkust, kuid ka valitsuse põhimõttelist valmisolekut selleks debatiks.

Kolmandaks COM kauaoodatud ettepanek pangandusliidu üle, peamiselt küll ühtse pangandusjärelevalve loomisest EKP juhtimisel. Coreper-ile tutvustati ettepanekut, debatti ei tekkinud, kuna eelnõu ju alles täna hommikul avaldatud. Esimest sisulisemat arutelu võib oodata homme-ülehomme mitteformaalsel ECOFIN-il ja konkreetsem töö eelnõuga algab ülejärgmisel nädalal LR ametnikest kokku pandavas ad hoc-töögrupis. Eelnõu peab olema heaks kiidetud (NB! Mitte täielikult jõustunud, seda kindlasti nii kiiresti ei jõua) 2012. aasta lõpuks, nii kõlas juuni ÜK suunis.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga