12.07.2015

Euroala [[ÜK]] oli diplomaatiliselt öeldes tormiline. Seda ettevalmistav rahandusministrite eurorühm töötas 2 päeva ja pidi siiski jätma ka riigijuhtidele hulganisti täiesti konkreetseid aruteluteemasid. Peaministrite-presidentidega asjaajamise võlu ja oht ongi aga tihtilugu selles, et kuigi kõigil eelnevatel, ametnike ja tavaministrite tasanditel kogu aeg korrutatakse, et pealikele ei saa jätta detailseid asju arutada, teevad nad seda siiski väga põhjalikult, kui asi niikaugel. Inimlik, tõenäoliselt – tegeled sellega, mis ette pannakse. Nii draftisid täna öösel peaministrid [[GR]] reformikavu täiesti detailselt. Kokkulepitu on ülimalt üksikasjalik ja ülimalt karm.

Paari sõnaga asja kokku võttes: [[GR]] jääb praegu euroalasse. [[DE]] mängis väga karmi mängu, lekitades 10.07 oma kava “ajutiseks”, 5-aastaseks [[GR]] lahkumiseks euroalast. See levis kohe üle kogu meediaruumi ja saavutas soovitud efekti. Nimelt, kuna kogu aeg on saadud eeldada, et [[DE]] ei julge võtta vastutust euroala lagunemise või isegi ühe liikme lahkumise eest, siis on saadud eeldada ka seda, et lõpuks annab [[DE]] ikkagi nendes läbirääkimistes järele. Enam mitte, nüüd seda kindlust enam ei ole. [[DE]] saavutas nii oma põhinõudmise, osa [[GR]] riigivara tõstmise eraldi fondi, midagi erastamisagentuuri taolist, mis müüks vara ja selle eest tasuks laenumakseid. Ühesõnaga: kui me anname nii palju raha juurde, ja kui maksete tähtajad on nagunii nii pikad ja intressid nii madalad, siis olgu meil vähemalt mingi kindlus, et kuskilt midagi ka tagasi tuleb. Sakslased oleksid tahtnud selle fondi teha [[LU]] jurisdiktsiooni all, kreeklaste käest ära. Peaminister Tsipras võitles selle vastu lõpuni ja fond jääb nüüd [[GR]] hallata, siiski EL institutsioonide järelevalve all.

See viimane juba indikeeribki eilse kokkuleppe kogu olemust. [[GR]] majanduslikust iseseisvusest on suhteliselt vähe järele jäänud. Tõepoolest, kui üks valitsus tekitab 3 nädalaga oma partneritele 86-miljardilise lisaarve (olgu, osa sellest oleks tulnud maksta nagunii, aga veel juunis räägiti ehk 30 miljardist), siis võtavad võlausaldajad ka kontrolli su asjade üle. Ja siin ongi selle diili olulisim tunnusjoon ja nõrgim külg. [[GR]] valitsus nõustus mitte ainult nende asjadega, millele ta enda õhutusel rahvahääletusel “ei” öeldi, vaid ka pika nimekirja veel karmimate nõudmistega. Selles võib näha 18 muu euroala [[LR]] “kättemaksu”. Aga selles väljendub tegelikult sügav usaldamatus valitsuse vastu, kes lasi asjad nii kaugele minna, kes on oma partnereid suhteliselt valimatute sõnadega kostitanud ja kes tuli nüüd partnerite juurde tagasi palvega saada palju rohkem abi, kui varem arvatud.

Asi pole kaugeltki tehtud. Et tänahommikune kokkulepe toimima hakkaks, on vaja teha terve rida samme. Esiteks, [[EKP]] pidi (tegi juba) jätma [[GR]] pankadele senise rahastuse. Teiseks, [[ECOFIN]] peab homme leidma nn sildrahastuse, allika [[GR]] rahavajaduse katmiseks kuni uus [[ESM]] programm saab lepitud (mis ei juhtu mitte enne 1 kuud). Kolmandaks, ja kõige tähtsamaks, [[GR]] parlament peab 15.07-ks vastu võtma 4 üliolulist, sisulist reformiseadust ja 22.07-ks veel 2. Karta on, et senine koalitsioon sellega hakkama ei saa ja peaminister Tsipras peab laiendama valitsuspõhja 2-3 euromeelse peavooluparteiga (revolutsioonilise liikumise juhile on see muidugi väga vastukarva). Ja ka sellisel juhul tuleb [[ESM]] programmiga väga täpselt tööd teha ning minna ka mitme [[LR]], sealhulgas [[EE]] parlamendi täiskogu ette.

Kui nende asjade peale täpsemalt mõtlema hakata, siis saab selgeks, et täna hommikul valuga lepitu ei pruugi tegelikult realiseeruda. Ei ole kirikus kuulutatid, et kõik lähebki selle plaani järgi. Aga EL on siiski taas kord tõestanud oma suutlikkust lükata tagasi kõik kaalutlused mõne oma liikme väljasurumiseks, abita jätmiseks ja toiminud solidaarselt. Kuid tõsi on ka see, et ühegi [[LR]] väljalangemine euroalast pole kunagi olnud lähemal kui täna varahommikul.

1 thought on “12.07.2015

  1. Lust ja huvitav lugeda – nagu ikka. Selge eesti keel ja selged laused, selge asjade kulg. Aitäh!

Comments are closed.