12.06.2013

TervepäevaCoreper. Ennelõunal lauaring pankade kriisihalduse teemal (veel mitte SRM küll). Raamistik,  mida arutasime, seab sisse nn bailin põhimõtte. Möönan, et mina saan suurte raskustega ja alles pärast pikka seletamist aru, millest ikkagi täpsemalt jutt käib. Ja mida ikka ise rääkisin. Kuna ametiuhkuse juurde käib põhimõte, et päris maha ei loe, tähendab see automaatselt, et pead ka ise kaunis täpselt aru saama, millest räägid. Igatahes, EEl seal üks erimure on ja nii PRES kui COM lubasid sellesse tõsiselt suhtuda.

Lõunavaheajal videosild ELSiga, teemaks eelseisev ÜK. Esialgsed suunised on eesistuja Van Rompuy välja saatnud, esmapilgul pole seal midagi üllatavat, meeldib see või mitte. Peatähelepanu jälle, meeldib ehk ei, juba tehtud otsuste ellurakendamisel – Euroopa semester, sealhulgas riigipõhised soovitused, aasta eest lepitud kasvupakt, detsembris lepitud noorte tööpuuduse pakett. Konkreetsematest asjadest tuleb meil suruda pangandusliidu järgmisi samme ja üldpoliitilisemalt siseturu aspekti majanduse konkurentsivõime taastamisel.

Pärastlõunal ülevaade eilsest triloogist MFF üle. Vaenlane ei lidu, aga jää liigub küll. Kui ikka räägitakse sellest, kas tuleb veel üks või kaks triloogi, siis pole asi päris lootusetu. NK soov on kokkulepe 25.06 GACil kinnitada. 2 nädalaga jõuab palju. Kuulsin pooltahtmatult pealt, kuidas otsitakse aktiivselt lahendust ka HR liitumisega seotud 2013 I lisaeelarve asjas. EL suur tugevus on see, et asjad, mis toimuvad kohutavalt aeglaselt ja suure krigina saatel, jõuavad paar minutit enne kella 12 tavaliselt siiski mingi kompromisslahenduseni. Ehkki garantiisid pole ja tööd tuleb teha viimase hetkeni.

Lõpuks saime spektakulaarselt sisse Gruusia assotsiatsioonileppe preambula sõnastuse asjas. Kui Ukraina ja Moldova on sarnases seoses nimetatud  “Euroopa maaks”, siis Gruusia on “Ida-Euroopa maa.” Ja mul pole ühtki head põhjendust, miks nii ja mida see tähendab, kas Gruusia on nüüd kahest nimetatud riigist erinev või EL-iga suhtes tahapoole jäänud? Ka EEAS kinnitas täna pühalikult, et see ei muuda midagi (ja ega lepingu teksti enda suhtes muudagi). Samas, milleks siis kogu see jama? Avaldasin, mis EE suuruse ja suguse LR puhul ebatavaline, kaunis selget rahulolematust viisiga, kuidas EEAS seda asja ajas. Seda mitte pärast kaklust rusikatega vehkimiseks, millest kunagi kasu pole, vaid hoiatuslasuna, et juba alanud Idapartnerluse novembrikuise Vilniuse tippkohtumise deklaratsiooni kokkuleppimise protsessi  ühtse välisteenistuse poolt paremini, kaasavamalt ja kaugelenägelikumalt aetaks.

Muidu oli ilus suvepäev.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga